Serwis informacyjny

Kontener do utylizacji czeskiego wypalonego paliwa gotowa

Data dodania: piątek, 26 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Firma Škoda JS poinformowała, iż na zlecenie Urzędu ds. Składowania Odpadów Radioaktywnych SÚRAO opracowała i wyprodukowała model przechowalnika przeznaczonego do geologicznej utylizacji zużytego paliwa jądrowego w Czechach.

Wykonany ze stali odpornej na korozję, jest hermetycznie zamkniętym pojemnikiem na zestawy wypalonego paliwa z reaktorów WWER.

Czechy posiadają dwie elektrownie jądrowe, Dukovany z czterema blokami WWER-440 oraz Temelin z dwoma blokami WWER-1000. Razem dostarczają one około jednej trzeciej energii elektrycznej kraju.

Weglug informacji Škody JS jej koncepcja utylizacji wypalonego paliwa będzie polegać na umieszczaniu zużytych zestawów paliwowych w szczelnych pojemnikach ze stali nierdzewnej, umieszczanych następnie w cylindrach ze stali węglowej, które będą uszczelnione na obu końcach.

Każdy pojemnik pomieści 7 zestawów paliwowych z reaktorów WWER-440 lub 7 zestawów z reaktorów WWER-1000 (te zestawy paliwowe są większe).

Średnica obu typów pojemników jest taka sama (914 mm) z myślą o ujednoliceniu składowiska podziemnego, w szczególności robotów manipulacyjnych i spawalniczych, środków transportu czy otworów wiertniczych w skale, w której pojemniki będą osadzane.

Pojemniki dla zestawów paliwowych WWER-440 mają długość prawie 4 metry i wagę 14 ton, dla WWER-1000 długość wynosi prawie 5 metrów, a waga 18 ton.


- Wybrano materiały o wysokiej odporności na korozję, które zagwarantują przechowywanie zużytego paliwa przez setki tysięcy lat bez naruszania hermetyczności pojemnika - poinformował rzecznik Škody.

Testy korozyjne pojemnika przeprowadzono w ośrodku badawczym ÚJV Řež, Wyższej Szkole Technologii Chemicznej w Pradze i Energovyzkum w Brnie.


Podziel się z innymi


Komentarze