Serwis informacyjny

Czesi oczekują uruchomienia nowych bloków EJ Dukowany do 2036 roku

Data dodania: niedziela, 17 listopada 2019, autor: nuclear.pl

Rząd Republiki Czeskiej spodziewa się, że do końca 2022 roku CEZ wybierze dostawcę technologii nowowego bloku elektrowni jądrowej Dukowany, którego uruchomienie planowane jest natomiast na 2036 rok - zapowiedział po spotkaniu Stałego Komitetu ds. Budowy Nowych Źródeł Jądrowych premier Andrzej Babis. Komitet, który został utworzony w lutym br. opracował harmonogram rozbudowy zakładu w Dukowanach.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

- Bezpieczeństwo energetyczne jest naszym priorytetem i bardzo się cieszę, że dzisiejsze spotkanie wyznaczyło konkretne terminy dla Elektrowni Jądrowej Dukowany. Są one następujące: w 2021 roku powinna zapaść decyzja o budowie, przetarg powinien się mieć miejsce w 2021 roku, wykonawca powinien zostać wybrany do końca 2022 roku, budowa powinna rozpocząć się w 2029 roku, a eksploatacja w 2036 roku – powiedział, cytowany przez Kancelarię Premiera, Babis.

Premier Babis, zauważył że rozwój energetyki jądrowej w Czechach jest zgodny z wysiłkami Unii Europejskiej na rzecz ograniczenia emisji CO2 w walce ze zmianami klimatu. Podkreślił, że Francja ma 52 reaktory jądrowe, które dostarczają 75% energii elektrycznej, co czyni ją „liderem inicjatywy redukcji emisji CO2 do zera do 2050 roku”. Premier zapowiedział, że Czechy które obecnie mają 30% udział energii jądrowej w miksie, zamierzają zwiększyć go do 40% do 2040 roku. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni naszą planetą i zmianami klimatu, ale nasz rząd ma jasny plan – powiedział Babis.

Czeski rząd jest właścicielem 70% spółki ČEZ, operatora sześciu krajowych reaktorów jądrowych, które wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej w Czechach. W ubiegłym roku wyprodukowały one 28,3 TWh, co stanowiło 34,5% całkowitej produkcji energii elektrycznej. Cztery bloki wyposażone w rosyjskie reaktory WWER-440 znajdują się w miejscowości Dukowany w regionie Vysočina, a dwa bloki z reaktorami WWER-1000 znajdują się w miejscowości Temelin. Czechy wycofują z eksploatacji swoje elektrownie węglowe i będą zmuszone do zwiększenia udziału energii jądrowej, jeśli mają pozostać samowystarczalne w kwestii dostaw energii elektrycznej.

W lipcu rząd wstępnie wydał zgodę na budowę przez Elektrownię Dukowany II - spółkę zależną ČEZ - co najmniej jednego nowego bloku jądrowego. Decyzja została ogłoszona w rządowej rezolucji opublikowanej przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Rządowa polityka energetyczna, zatwierdzona przez rząd w czerwcu 2015 roku, przewiduje budowę jednego nowego bloku w Dukowanach i ewentualnie trzy kolejne w EJ Dukowany i Temelín.

Czeski wicepremier oraz minister przemysłu i handlu Karel Havlíček powiedział w zeszłym miesiącu, że kraj będzie musiał zbudować nie tylko jedną nową jednostkę w EJ Dukowany, ale także więcej reaktorów w Temelinie, aby uniknąć uzależnienia od importu energii elektrycznej od 2030 roku.

Zainteresowanie budową nowych jednostek jądrowych w Czechach wykazało podobno sześć firm - China General Nuclear, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power, Rosatom, Westinghouse oraz konsorcjum Atmea Mitsubishi Heavy Industries i EDF.


Podziel się z innymi


Komentarze