Serwis informacyjny

Energoatom przetestował kontenery Holtec do transportu zużytego paliwa jądrowego

Data dodania: wtorek, 13 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl

Operator ukraińskich elektrowni jądrowych Energoatom zakończył w ubiegłym tygodniu testy funkcjonalne kontenerów HI-TRAC i HI-STAR 190 firmy Holtec International w bloku 3 elektrowni jądrowej w Równem podczas planowej przerwy konserwacyjnej reaktora WWER-1000.

Testy kontenerów HI-TRAC i HI-STAR 190 firmy Holtec w bloku 3 EJ Równe, fot. Energoatom
Testy kontenerów HI-TRAC i HI-STAR 190 firmy Holtec w bloku 3 EJ Równe, fot. Energoatom

Kontenery zostaną wykorzystane do transportu zużytego paliwa jądrowego do powstającej na terenie Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu Centralnej Instalacji Magazynowania Zużytego Paliwa Jądrowego.

Centralna Instalacja Magazynowania Zużytego Paliwa Jądrowego będzie suchym magazynem, w którym zużyte paliwo będzie przechowywane w specjalnych beczkach ze stali nierdzewnej o podwójnych ściankach. Dzięki temu obiektowi Ukraina nie będzie musiała wydawać co roku 200 milionów USD na porozumienie z Rosją w sprawie transportu i przetwarzania wypalonego paliwa jądrowego.

Technologia dostarczona przez amerykańską firmę Holtec, zostanie przetestowana na bloku nr 4 w październiku oraz na blokach nr 1 i 2 w listopadzie tego roku.

Przedstawiciele Energoatom potwierdzili, że testy przeprowadzone między 28 czerwca a 5 sierpnia na bloku nr 3, wykazały, że sprzęt spełnia wymagania projektowe w zakresie zapewnienia jakości i bezpieczeństwa. Paweł Pawliszyn, dyrektor generalny elektrowni w Równem, powiedział, że testy funkcjonalne zostały przeprowadzone po odtworzeniu korytarzy transportowych w budynkach reaktora.

- Mieliśmy pozytywne doświadczenia ze sprzętem. Złożone testy umożliwiły ujawnienie drobnych niespójności, co ułatwiło ich wyeliminowanie, aby w przyszłości zapewnić bezpieczne i niezawodne operacje technologiczne - stwierdził Paweł Sidorenko, kierownik działu konserwacji w zakładzie w Równem. Energoatom opracował raport z testów wraz z zaleceniami dotyczącymi drobnych modyfikacji.

Energoatom i Holtec podpisały umowę na budowę Centralnej Instalacji Magazynowania Zużytego Paliwa Jądrowego w 2004 roku, projekt był wielokrotnie wstrzymywany ze względu na zmiany sytuacji politycznej na Ukrainie. Prace nad projektem wznowiono w 2014 roku. W styczniu 2016 roku podpisano aneks do umowy na budowę instalacji w elektrowni jądrowej w Czarnobylu i dostawę systemów przechowywania suchych beczek z paliwem jądrowym.

Źródło: world-nuclear-news.com


Podziel się z innymi


Komentarze