Serwis informacyjny

Koreański Doosan zainwestuje w rozwoj reaktorów SMR firmy NuScale?

Data dodania: czwartek, 2 maja 2019, autor: nuclear.pl

NuScale Power, amerykański producent małych reaktorów modułowych, podpisał porozumienie z koreańskim Doosan Heavy Industries & Construction, które ma na celu podjęcie strategicznej współpracy i wsparcie wdrożenia reaktorów NuScale na całym świecie.

Zgodnie z warunkami porozumienia Doosan, który jest m.in. producentem zbiorników ciśnieniowych i wytwornic koreańskich reaktorów APR-1400 - ma zbudować część najbardziej krytycznych i złożonych podzespołów dla planowanegj budowy 12-modułowej siłowni dla Utah Associated Municipal Power Systems. Planowana przez Utah Associated Municipal Power Systems elektrownia ma rozpocząć działalność w 2026 roku w Idaho National Laboratory.

Jak podkreślił w komunikacie NuScale Power, umowa obejmuje nie tylko współpracę z Doosan przy projekcie dla UAMPS, ale także potencjalni koreańscy inwestorzy finansowi, po zaończeniu badania due diligence, planują dokonać inwestycji kapitałowej w NuScale Power. Firmy zamierzają zamknąć strategiczną umowę w lipcu.

- NuScale z zadowoleniem przyjmuje strategiczne relacje z DHIC - liderem w globalnym przemyśle produkcyjnym. Dzięki tym relacjom nie tylko poszerzamy naszą bazę łańcucha dostaw, ale potencjalna inwestycja DHIC będzie również poparciem dla silnej pozycji NuScale jako światowego lidera SMR i naszej zdolności do dostarczania instalacji NuScale na całym świecie - powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. - W oparciu o międzynarodowe zainteresowanie projektem NuScale, oczekuje się, że będą potrzebne znaczące międzynarodowe możliwości, aby zaspokoić światowe potrzeby. DHIC jest wysoce kompetentnym partnerem, który pomoże NuScale spełnić te wymagania rynku - dodał.

- Jesteśmy pod wrażeniem prostoty, bezpieczeństwa i opłacalności projektu NuScale i cieszymy się na współpracę z firmą, która wprowadza na rynek pierwszy amerykański SMR. Ponadto widzimy ogromny potencjał dla międzynarodowych aplikacji technologii bez emisyjnej NuScale i cieszymy się na współpracę z NuScale, ponieważ firma daje nam również dodatkowe możliwości - powiedział Ki Yong Na, dyrektor generalny grupy biznesowej elektrowni jądrowych Doosan.

Technologia reaktorów SMR firmy NuScale opiera się o pojedyncze moduły o mocy brutto 200 MWt zdolne do generacji energii elektrycznej o mocy 60 MWe. Skalowalna konstrukcja oparta na technologii reaktora ciśnieniowego może być stosowana w elektrowniach do 12 pojedynczych modułów. Obecnie technologia Nuscale przechodzi certyfikację przez amerykańską Komisję Nadzoru Jądrowego (ang. US Nuclear Regulatory Commission - US NRC).

W marcu podpisano umowę między NuScale a rumuńską firmą energetyczną Societata Nationala Nuclearelectrica SA w celu zbadania możliwości zastosowania SMR w Rumunii. NuScale podpisało również porozumienia w sprawie zbadania możliwości wdrożenia swojej technologii SMR w Kanadzie i Jordanii.

Doosan Heavy Industries & Construction, z siedzibą w Changwon w Korei Południowej, jest wiodącym wykonawcą EPC, oferującym szeroki zakres usług, od produkcji odlewów i odkuwek, systemów wytwarzania energii i instalacji odsalania do budowy elektrowni. Posiada globalną sieć obejmującą 15 zagranicznych spółek oraz 25 oddziałów i biur, w tym w Polsce. Dzięki doskonałym możliwościom Doosan dostarczył dotychczas 32 zbiorniki reaktorów i 114 generatorów pary dla elektrowni jądrowych nie tylko w Korei, ale także w USA, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Podziel się z innymi


Komentarze