poprzednie « wiadomości (1961-1970) z 3825 » następnePierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME pojawiła się w dniu 11 stycznia 2017 roku o godz. 18:12 lokalnego czasu (UTC+3). To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie.
czytaj więcejPolskie firmy już dysponują potencjałem, który może być skutecznie zaadoptowany do rozpoczęcia kooperacji ze światowym przemysłem jądrowym. Na 30 stycznia 2017 roku zaplanowana została konferencja, która będzie początkiem debaty jak maksymalnie wykorzystać szanse, które stwarza realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
czytaj więcejJak co roku przedstawiamy podsumowanie poprzedniego roku w światowej energetyce jądrowej. W roku 2016 nieznacznie wzrósł poziom mocy wytwarzanej z energii jądrowej. Z informacji dostarczonych przez MAEA w stystemie PRIS wynika, że jest to wynik uruchomienia 10 nowych reaktorów, wznownienia działania jednego reaktora i wyłączenia jednego starego reaktora.
czytaj więcej- W tym roku musimy określić wstępnie miks energetyczny, by przez najbliższe 10 lat można było kontynuować rozwój energetyki w oparciu o wyznaczone kierunki - powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas XVII edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 11 stycznia 2017 roku w Warszawie.
czytaj więcejBudowa elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się coraz większym poparciem społecznym. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii 61 proc. respondentów jest za budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. To najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 roku.
czytaj więcejZwiększa się liczba krajów, stawiających na niskoemisyjne źródła energii. Jest to związane z koniecznością redukowania poziomu emisji gazów cieplarnianych dla osiągnięcia celów Paryskiego porozumienia klimatycznego. Takimi źródłami poza OZE, czyli farmami wiatrowymi, fotowoltaicznymi czy hydrogeneracją jest także energetyka jądrowa.
czytaj więcejChociaż przeciwnicy energetyki jądrowej od dziesiątków lat twierdzą, że uranu wkrótce zabraknie, kolejne raporty OECD co dwa lata rozpraszają te obawy. Najnowszy raport, który ukazał się w listopadzie b.r. kolejny raz potwierdził, że zasobu uranu są obfite, większe niż innych metali lub paliw i nawet bez uwzględnienia postępu technologicznego wystarczą dla energetyki jądrowej przez ponad 240 lat.
czytaj więcejW Szwajcarii, energetyka jądrowa dostarcza 38% energii elektrycznej. W niedzielę 27 listopada ludność Szwajcarii wypowiedziała się w ogólnokrajowym referendum przeciwko zgłoszonej przez partię Zielonych propozycji ustalenia harmonogramu wygaszania elektrowni jądrowych. Telewizja szwajcarska podała, że przeciwko tej propozycji głosowało 55% ludności a 45 % była za wczesnym wygaszaniem elektrowni jądrowych.
czytaj więcejW dniu wczorajszym miała miejsce ceremonia uroczystego odbioru Arkady dla bloku nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej przez m.in. prezydenta Ukrainy oraz przedstawicieli państw finansujących jej budowę. - Jesteśmy uczestnikami historycznego wydarzenia - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
czytaj więcejW dniu 3 listopada 2016 roku w Centrum Cyklotronowym Bronowice IFJ PAN rozpoczęto napromienianie pierwszego pacjenta w ramach procedury terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku. Jest to efekt podpisanej w dniu 30 września umowy pomiędzy Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie Odział w Krakowie oraz IFJ PAN w sprawie terapii protonowej dorosłych i dzieci. Tym samym świadczenie terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku stało się dostępne na terenie Polski.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1961-1970) z 3825 » następne