poprzednie « wiadomości (1961-1970) z 3892 » następneRozwój nauki, przemysłu i medycyny nuklearnej w Polsce wymaga posiadania składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Według szacunku Ministerstwa Energii obecny obiekt w Różanie wypełni się w ciągu najbliższych dziesięciu lat, dlatego poszukiwana jest nowa lokalizacja.
czytaj więcejNa zlecenie Ministerstwa Energii, Stowarzyszenie Elektryków Polskich przygotowało w formie broszury syntetyczne zestawienie wymagań o charakterze technicznym w zakresie wykonania systemów elektrycznych w obiektach energetyki jądrowej dotyczące tzw. wyspy jądrowej (układów zasilania awaryjnego części reaktorowej, awaryjnych agregatów prądotwórczych oraz pozostałych elementów zasilania awaryjnego: rozdzielnic, okablowania i osprzętu) jak i tzw. wyspy turbinowej (generatora głównego, układów AKPiA turbozespołu, okablowania układu sterowania turbozespołu, układu automatyki, układów zasilania potrzeb własnych, agregatów awaryjnych i generatorów).
czytaj więcejLaboratorium Badań Materiałowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych przygotowało na zlecenie Ministerstwa Energii „Wytyczne wspomagające działania przedsiębiorstw krajowych w budowie elektrowni jądrowych”. Wytyczne dotyczą prowadzania badań nieniszczących i niszczących elementów instalacji i obiektów energetyki jądrowej.
czytaj więcejW dniu 14 listopada 2017 r. w Warszawskim Domu Technika NOT podczas uroczystej Gali podsumowano siódmą edycję Konkursu FSNT-NOT „Laur Innowacyjności” im. Stanisława Staszica.
czytaj więcejW dniach 19-21 listopada 2017 r. delegacja Ministerstwa Energii pod przewodnictwem wiceministra Andrzeja Piotrowskiego przebywała z wizytą na Ukrainie. Podsekretarz stanu w ME oraz przedstawiciele PGE EJ1, Tauron oraz PSE, odwiedzili EJ Chmielnicki, której operatorem jest spółka Energoatom. Wiceminister Piotrowski spotkał się także z wiceminister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Haliną Karp.
czytaj więcejW dniu 14 listopada 2017 r. Ministerstwo Energii wraz z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Polsce zorganizowało konferencję z udziałem polskich i brytyjskich przedsiębiorstw zainteresowanych budowaniem kompetencji w zakresie współpracy z przemysłem jądrowym. Partnerami wydarzenia byli Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Nuclear Industry Association.
czytaj więcejDyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii Józef Sobolewski reprezentował Polskę podczas spotkania Międzynarodowych Ram Współpracy dla Energetyki Jądrowej (IFNEC) w dniach 8-9 listopada 2017 r. w Agencji Energii Jądrowej OECD w Paryżu.
czytaj więcejAndrzej Przybycin, p.o. Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wziął udział w seminarium polsko-japońskim pt. "Odrobione lekcje z Fukushimy", które odbyło się 13 listopada 2017 r. w Warszawie.
czytaj więcejenergetyka
Firma Fennovoima złożyła wniosek o pozwolenie na budowę do rządu latem 2015 r. Wniosek obejmuje np. ogólny opis elektrowni, typ elektrowni, opis głównych systemów bezpieczeństwa i organizacji Fennovoima. Pozwolenie na budowę dla elektrowni jądrowej jest przyznawane przez rząd fiński i wymaga pozytywnej oceny bezpieczeństwa przeprowadzonej przez Urząd ds. Radiacji i Bezpieczeństwa Jądrowego (STUK). Firma Fennovoima jest w trakcie dostarczania do oceny STUK dokumentacji projektowej elektrowni.
czytaj więcejW Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego z Wiceprzewodniczącym Chińskiego Urzędu ds. Energetyki Liu Baohua. Głównym tematem spotkania, które odbyło się 7 listopada 2017 r., były możliwości polsko-chińskiej współpracy w sektorze energetycznym.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1961-1970) z 3892 » następne