poprzednie « wiadomości (1951-1960) z 3825 » następne- Zważywszy na zaawansowanie Programu polskiej energetyki jądrowej, administracja rządowa realizuje swoje obowiązki w sposób aktywny i profesjonalny - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii, Andrzej Piotrowski.
czytaj więcejW związku z doniesieniami prasowymi o pojawieniu się radioaktywnego izotopu jodu-131 w powietrzu nad Polską oraz ciągle pojawiającymi się pytaniami w tym zakresie, informujemy że zmierzone w Polsce w ostatnich tygodniach maksymalne stężenia jodu-131 są około dwieście tysięcy razy mniejsze od naturalnej radioaktywności powietrza związanej z radonem i nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla mieszkańców kraju.
czytaj więcejWystarczy jeden dzień - a nie, jak do tej pory tydzień - aby zdiagnozować, czy ktoś otrzymał groźną dla życia dawkę promieniowania i jakie są jego szanse przeżycia. Polscy i amerykańscy naukowcy odkryli markery we krwi, które odpowiadają za chorobę popromienną.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało porozumienie z Helmholtz-Zentrum Berlin, na mocy którego cztery nowoczesne urządzenia do badań neutronowych wkrótce trafią do ośrodka w Świerku. Dzięki nim przy reaktorze „Maria” powstanie nowoczesne laboratorium, w którym pomiary i eksperymenty będą mogli przeprowadzać polscy i zagraniczni naukowcy.
czytaj więcejW dniu wczorajszym, tj. 27 lutego 2017 roku Andriej Petrov, dyrektor spółki Roserergoatom, należącej do rosyjskiego koncernu Rosatom, podpisał polecenie administracyjne o oddaniu do eksploatacji przemysłowej nowoczesnego bloku energetycznego z reaktorem WWER-1200 generacji 3+ w Elektrowni Jądrowej Nowoworoneż 2.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych jest koordynatorem prac badawczo-rozwojowych reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) prowadzonych w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy „GEMINI+”. To jeden z pięciu zwycięskich projektów instytutu ze Świerku w najnowszym konkursie EURATOM.
czytaj więcejW dniu 3 marca na ekrany polskich kin wchodzi biograficzny film „Maria Skłodowska-Curie”. Jest to międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki, historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. Film zabiera widzów w niepowtarzalną podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat.
czytaj więcejŚwiat wokół nas jest zbudowany głównie z barionów, cząstek składających się z trzech kwarków. Dlaczego nie ma w nim antybarionów, skoro tuż po Wielkim Wybuchu materia i antymateria powstawały w dokładnie takich samych ilościach? Wiele wskazuje, że po wielu dekadach poszukiwań fizycy są bliżej odpowiedzi na to pytanie. W eksperymencie LHCb przy Wielkim Zderzaczu Hadronów właśnie natrafiono na pierwszy ślad różnic między barionową materią a antymaterią.
czytaj więcejW 2017 r. ruszą badania w Solarisie w Krakowie – najnowocześniejszym synchrotronie i jedynym tego typu urządzeniu w Europie Środkowo-Wschodniej. To „słońce na ziemi” posłuży naukowcom z różnych krajów do prowadzenia skomplikowanych eksperymentów.
czytaj więcejW dniach 11-13 stycznia 2017 roku w Polsce przebywała delegacja Stanów Zjednoczonych. W trakcie wizyty eksperci sprawdzali zabezpieczenia związane z ochroną fizyczną reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w którym planowane jest rozpoczęcie naświetlania tarcz zawierających wysokowzbogacony uran pochodzący z USA. Posłużą one do produkcji radioizotopów stosowanych w medycynie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1951-1960) z 3825 » następne