poprzednie « wiadomości (1941-1950) z 3892 » następnePonad 17,6 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na stworzenie centrum badawczo-wdrożeniowego przemysłowych technik radiacyjnych CentriX otrzymało w poniedziałek Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
czytaj więcejNajwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie realizację Programu polskiej energetyki jądrowej, w którym Ministrowi Gospodarki, a następnie Ministrowi Energii powierzona została rola koordynatora.
czytaj więcejUtworzenie 36 lat temu Państwowej Agencji Atomistyki było ważnym wydarzeniem w rozwoju systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Przez okres swojego istnienia Agencja przeszła drogę rozwoju od koordynatora rozwoju atomistyki w Polsce do urzędu dozoru jądrowego.
czytaj więcejEuropejskie Źródło Spalacyjne (ESS), najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii, w budowie którego bierze udział m.in. Polska, jest gotowe w 40 proc. - poinformował w dyrektor ESS John Womersley. Instalacja zacznie działać w szwedzkim Lund w 2023 roku.
czytaj więcejUnia Europejska wezwała kraje bałtyckie, w tym Polskę, do opracowania do czerwca 2018 roku projektu połączenia sieci energetycznych z infrastrukturą europejską. Litwa, Łotwa i Estonia miałyby się połączyć z Zachodem za pośrednictwem polskich linii energetycznych. To rozwiązanie ma zapewnić większe bezpieczeństwo energetyczne tych krajów i uniezależnienie się od Rosji. Prowadzony projekt BRILLIANT to także okazja do edukacji polskich naukowców w zakresie energetyki jądrowej. Według przedstawiciela Narodowego Centrum Badań Jądrowych jest to jedyna racjonalna technologicznie opcja dostarczania energii.
czytaj więcejNaukowcy z NCBJ pracują nad stworzeniem stanowiska do badań nad terapią bezoperacyjnego leczenia nowotworów opartego na wykorzystaniu reaktora MARIA i zaawansowanych technik radiochemicznych.
czytaj więcejNaukowcy z moskiewskiego Narodowego Uniwersytetu Badań Jądrowych (The National Research Nuclear University MEPhI) badali możliwość wykorzystania molibdenu jako alternatywy dla stopów cyrkonu, z którego tworzy się osłony elementów paliwowych, w celu poprawy bezpieczeństwa reaktorów jądrowych.
czytaj więcejWprowadzenie rynku mocy, wynegocjowanie korzystnego kształtu unijnego Pakietu Zimowego i dokończenie aktualnie prowadzonych inwestycji w moce wytwórcze – to największe wyzwania dla sektora energetycznego w 2018 roku w ocenie Ministerstwa Energii. Nadchodzące miesiące w energetyce upłyną pod znakiem dużych zmian: w pierwszym półroczu ma zapaść decyzja rządu dotycząca budowy elektrowni jądrowej, a w grudniu powinny odbyć się pierwsze aukcje na dostawy energii w latach 2021–2023, związane z wdrożeniem w Polsce rynku mocy.
czytaj więcejMiędzynarodowa Agencja Energii Atomowej powierzyła ICHTJ na lata 2018 – 2021 koordynację projektu regionalnego RER1020 “Developing Radiotracer Techniques and Nuclear Control Systems for the Protection and Sustainable Management of Natural Resources and Ecosystems”.
czytaj więcejcire.pl |
poniedziałek, 5 lutego 2018 Według "Dziennika Gazety Prawnej" rozważana jest współpraca Orlenu z PGE przy projekcie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W tle Ministerstwo Energii dokonało zmian w radzie nadzorczej płockiego koncernu, co z kolei według "Pulsu Biznesu" jest jedną z konsekwencji oceny ostatnich decyzji prezesa Orlenu przez nadzorującego jego pracę ministra Krzysztofa Tchórzewskiego.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1941-1950) z 3892 » następne