Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1931-1940) z 3892 » następne

Polska może się stać liderem na rynku reaktorów jądrowych chłodzonych gazem

Polska ma szansę zostać liderem w opracowywaniu materiałów przyszłości. Już niedługo w Świerku ma powstać Centrum Doskonałości NOMATEN, które będzie opracowywać nowe materiały na potrzeby chemii, radiofarmaceutyków czy przemysłu jądrowego. W centrum będą badane materiały odporne na ekstremalne warunki pracy przy wykorzystaniu m.in. symulacji komputerowych. Jednocześnie dzięki tak opracowanym materiałom technologia reaktorów HTR mogłaby się stać polską specjalnością. Dodatkowo energetyka jądrowa pozwoliłaby zmniejszyć import gazu i dostarczałaby energię oraz ciepło.
czytaj więcej

Jak zmieniły się wymogi bezpieczeństwa jądrowego po Fukushimie?

11 marca 2011 r. jedno z największych w historii Japonii tsunami doprowadziło do śmierci około 16 000 osób, a także spowodowało poważne uszkodzenie czterech bloków elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi. I chociaż w wyniku samej awarii nikt nie zginął, to zdarzenie to trwale zmieniło obraz energetyki jądrowej na całym świecie. Zaostrzone wymogi bezpieczeństwa elektrowni jądrowych to jeden z najważniejszych aspektów tej zmiany.
czytaj więcej

Jak rodzą się hadrony przy ogromnych energiach dostępnych w LHC?

Nasz świat składa się głównie z cząstek zbudowanych z trzech kwarków powiązanych gluonami. Proces zlepiania się kwarków, zwany hadronizacją, jest wciąż słabo poznany. Dzięki analizie unikalnych danych zebranych dla wysokoenergetycznych zderzeń protonów w akceleratorze LHC fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, działający w międzynarodowej współpracy przy eksperymencie LHCb, zdobyli na jego temat nowe informacje.
czytaj więcej

Polski Produkt Przyszłości ze Świerka pomoże chorym na raka

1 marca w Warszawie przyznano tytuły Polskiego Produktu Przyszłości w tegorocznym jubileuszowym dwudziestym konkursie organizowanym przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Laureatem został akcelerator śródoperacyjny IntraLine-IOERT zbudowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Konkurs promuje innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym.
czytaj więcej

Postawy mieszkańców gmin lokalizacyjnych wobec energetyki jądrowej

PGE EJ 1 sp. z o.o. cyklicznie bada nastawienie mieszkańców Pomorza do budowy elektrowni jądrowej. Przedstawione poniżej informacje prezentują opinię mieszkańców gmin lokalizacyjnych o budowie elektrowni jądrowej w Polsce ale także w ich sąsiedztwie, wyrażoną w trakcie badania zrealizowanego na zlecenie PGE EJ1 przez PBS w okresie listopad-grudzień 2017 r. na reprezentatywnej próbie mieszkańców gmin lokalizacyjnych: Choczewo, Gniewino, Krokowa.
czytaj więcej

Polska może stać się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie

Do 2020 r. liczba chorych na raka podwoi się. Ratunkiem dla nich są radiofarmaceutyki, czyli leki zawierające pierwiastek promieniotwórczy. Wykorzystywane są w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych oraz do leczenia, które umożliwia niszczenie jedynie chorych tkanek. Polska już teraz jest jednym z liderów pod względem produkcji radiofarmaceutyków. Do 2020 r. ma powstać Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Dzięki inwestycji Polska może stać się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1931-1940) z 3892 » następne