Serwis informacyjny

Różne warianty finansowania elektrowni jądrowej w Polsce

Data dodania: wtorek, 30 maja 2017, autor: me.gov.pl

- Ministerstwo Energii bada różne warianty kosztowe dla nowego sposobu finansowania elektrowni jądrowej w Polsce – powiedział Z-ca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej ME Zbigniew Kubacki, 23 maja 2017 r. podczas konferencji w Sejmie RP.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl
Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

- Analizy wykazały, że przy odpowiednio skonstruowanym modelu koszty produkcji energii elektrycznej z atomu mogą być niższe niż z innych źródeł wytwórczych – dodał. W najbliższym czasie kierownictwo resortu dokona wyboru konkretnego rozwiązania, które następnie zostanie przedstawione Radzie Ministrów, tak aby do końca 2017 r. zaktualizowany został Program Polskiej Energetyki Jądrowej.

Dyrektor Z. Kubacki przypomniał, że Polska jest otoczona elektrowniami jądrowymi. W promieniu 300 km od polskich granic pracują 22 reaktory a 6 kolejnych jest w budowie. Polska jest jedynym krajem z Grupy Wyszehradzkiej, który nie posiada elektrowni jądrowej.

Obecny na konferencji Poseł na Sejm RP Jan Klawiter zapowiedział utworzenie w parlamencie zespołu ds. energetyki jądrowej.

Przedstawiciel inwestora, Prezes PGE EJ1 Krzysztof Sadłowski poinformował, że trwają badania lokalizacyjne i środowiskowe dla dwóch potencjalnych lokalizacji: „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” w województwie pomorskim. Badania prowadzone są przy udziale wykonawcy spółki ELBIS, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGE. Zostaną zakończone w 2020 roku otrzymaniem decyzji lokalizacyjnej. Prezes K. Sadłowski przypomniał, że spółka PGE EJ1 realizuje Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych na terenach gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii w listopadzie 2016 r. 61% respondentów jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce. To najwyższy wynik w historii badania prowadzonego cyklicznie od 2012 r. W lokalizacjach planowanej elektrowni jądrowej w województwie pomorskim poparcie dochodzi do 80%.

- Pomorze popiera budowę elektrowni jądrowej – zapewnił podczas konferencji Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Adam Mikołajczyk. Poinformował, że w północnej części kraju produkuje się zaledwie 9% energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce. Władze regionu przygotowały Memorandum w sprawie programu rządowego dla obszaru oddziaływania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, które zostało przekazane Ministrowi Rozwoju.

Konferencja „Energetyka jądrowa warunkiem sukcesu Planu Morawieckiego została zorganizowana przez stowarzyszenie „Obywatelski ruch na rzecz energetyki jądrowej”.


Podziel się z innymi


Komentarze