poprzednie « wiadomości (1921-1930) z 3825 » następneW nawiązaniu do pojawiających się w mediach doniesień i pytań kierowanych do resortu energii dotyczących decyzji w zakresie budowy elektrowni jądrowej informujemy, że jeszcze nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie.
czytaj więcejJak poinformował dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna" w ostatnich dniach zapadła decyzja co do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Niestety wciąż jest kilka niewiadomych: jak budować i z czyich pieniędzy.
czytaj więcejUkazał sią kolejny numer Biuletynu, który w wiąkszym niż zazwyczaj stopniu został poświącony nie technicznym, niemniej bardzo ważnym aspektom dozoru nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną
czytaj więcejZ pewnym przybliżeniem jądra atomowe wyglądają jak kule, w większości przypadków mniej lub bardziej zniekształcone. Gdy jądro zostanie wzbudzone, jego kształt może się zmienić, lecz tylko na ekstremalnie krótką chwilę, po czym wraca do stanu pierwotnego. W miarę trwałą „drugą twarz” jąder atomowych obserwowano dotychczas tylko u najbardziej masywnych pierwiastków. W spektakularnym eksperymencie fizyków z Polski, Włoch, Japonii, Belgii i Rumunii po raz pierwszy udało się ją zarejestrować w jądrze uznawanym za lekkie.
czytaj więcejW dniach 13 -14 lipca br. odbyło się w Pradze spotkanie przedstawicieli czeskiego dozoru jądrowego SUJB (Státní úřadu pro jadernou bezpečnost) z delegacją Państwowej Agencji Atomistyki.
czytaj więcejRadioterapia protonowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia chorych na nowotwory niż tradycyjna radioterapia. Dlatego zaleca się ją np. u dzieci. W Polsce dostęp do tej metody jest wciąż niewielki, gdyż prowadzi ją tylko jeden ośrodek w kraju - oceniają eksperci.
czytaj więcejPaństwowa Agencja Atomistyki wydała nowe zalecenia organizacyjno-techniczne dotyczące Zabezpieczenia Źródeł Promieniotwórczych. Zalecenia powstały w oparciu o wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) przy uwzględnieniu potrzeb Polski w zakresie zabezpieczenia źródeł promieniotwórczych.
czytaj więcejW dniu 14 lipca 2017 roku w Pekinie wiceminister energii Andrzej Piotrowski oraz jego chiński odpowiednik Li Fanrong podpisali polsko-chińskie porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
czytaj więcejW trakcie wizyty w Chinach 11 lipca 2017 r. wiceminister energii Andrzej Piotrowski spotkał się z zarządem chińskiego koncernu CGN (China General Nuclear Power Group) pod przewodnictwem Shu Guogang. Tematem spotkania była możliwość współpracy między polskim i chińskim sektorem jądrowym oraz oczekiwania wobec dostawcy technologii na potrzeby pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
czytaj więcej– Jako obywatel, Krzysztof Tchórzewski, już nie minister, jestem traktowany jako liberał, ale jednocześnie dosyć ortodoksyjny, bo należę do grupy ludzi, którzy się nazywają patriotami. To trochę podcina nogi przy zasadach gospodarki rynkowej – mówił podczas II Okrągłego Stołu Energetycznego, szef resortu, Krzysztof Tchórzewski.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1921-1930) z 3825 » następne