Serwis informacyjny
Polsko-chińskie porozumienie o współpracy jądrowej
Data dodania: niedziela, 16 lipca 2017, autor: me.gov.pl
W dniu 14 lipca 2017 roku w Pekinie wiceminister energii Andrzej Piotrowski oraz jego chiński odpowiednik Li Fanrong podpisali polsko-chińskie porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
Aktualnie Chiny eksploatują 36 reaktorów jądrowych i budują 20 kolejnych. Pierwszy blok jądrowy w Chinach został uruchomiony w 1991 roku a najnowszy w styczniu tego roku. Tylko trzy reaktory jądrowe zostały oddane do użytkowania w latach 90. XX wieku. Pozostałe 33 uruchomiono po 2000 r. Władze w Pekinie do 2021 r. zamierzają trzykrotnie zwiększyć moc zainstalowaną w elektrowniach jądrowych do 58 GWe osiągając 150 GWe mocy zainstalowanej do 2030 r.
Nowe reaktory jądrowe w Chinach budowane są w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, a także by sprostać wymaganiom związanym z ochroną środowiska. Istotna jest także poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz utrzymanie racjonalnych cen energii elektrycznej niezbędnych dla dynamicznego rozwoju kraju.
Chiny przyjęły politykę zamkniętego cyklu paliwowego i konsekwentnie wykorzystują zachodnie technologie do opracowania własnej konstrukcji reaktorów (przykładem jest zintegrowany chiński reaktor Hualong One).
W dalszej perspektywie Chiny zamierzają zostać światowym dostawcą technologii jądrowych. Obecnie chińskie koncerny zaangażowane są w budowę elektrowni jądrowych w Pakistanie. Chiny zawarły umowy dotyczące realizacji projektów jądrowych w Argentynie, Rumunii i Wielkiej Brytanii.