Serwis informacyjny
Czy jest decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?
Data dodania: czwartek, 3 sierpnia 2017, autor: nuclear.pl
Jak poinformował dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna" w ostatnich dniach zapadła decyzja co do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Niestety wciąż jest kilka niewiadomych: jak budować i z czyich pieniędzy.
Jak udało się ustalić "DGP" Ministerstwo Rozwoju chciałoby dokonać zakupu technologii od Francuzów. Chodzi o elektrownie generacji III+ wyposażone w reaktory EPR, to mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem.
Ministerstwo Energii natomiast w ostatnim czasie informowało o podjęciu współpracy z Koreańczykami i Chińczykami. Niestety reaktoy chińskie i koreańskie nie funkcjonują jeszcze w Europie i wymagałyby przeprowadzenia pełnej certyfikacji.
Niestety informacje te nie zostały potwierdzone przez źródła nuclear.pl w Ministerstiwe Energii. Również w wywiadzie dla wnp.pl minister energii Krzysztof Tchórzewski zaprzeczył jakoby decyzja już zapadła. - Intensywnie zajmujemy się tym tematem, ale decyzji jeszcze nie ma. Żeby uzyskać polityczną akceptację rządu, trzeba dołączyć dodatkowe załączniki do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl minister Tchórzewski.
Budowa reaktora o mocy 1000 MWe to szacunkowy koszt ok. 16 mld zł, przy czym minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył finansowanie z budżetu państwa oraz kontrakty różnicowe.
PGE EJ1, spółka powołana do budowy elektrowni jądrowej, prowadzi badania lokalizacyjne i środowiskowe dla dwóch potencjalnych lokalizacji: "Lubiatowo-Kopalino" i "Żarnowiec" w województwie pomorskim. Badania prowadzone są przy udziale wykonawcy spółki ELBIS, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGE, zostaną zakończone w 2020 roku otrzymaniem decyzji lokalizacyjnej.