poprzednie « wiadomości (1911-1920) z 3894 » następnePodczas IX posiedzenia Clean Energy Ministerial (CEM) ogłoszono nowe partnerstwo jądrowe pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Inicjatywa Innowacje jądrowe: przyszłość czystej energii (Nuclear Innovation: Clean Energy Future - NICE Future) kładzie nacisk na energię jądrową, jako czyste zeroemisyjne źródło energii elektrycznej. W spotkaniu, które odbyło się 24 maja 2018 r. w Kopenhadze, wziął udział m.in. Sekretarz Stanu w ME Michał Kurtyka.
czytaj więcejCelem eksperymentu OPERA w podziemnym laboratorium Gran Sasso należącym do Włoskiego Narodowego Instytutu Badań Jądrowych (wł.: INFN) było wykazanie, że neutrina mionowe potrafią zmienić się w neutrina taonowe dzięki zjawisku zwanemu „oscylacją neutrin”. Za jego odkrycie w 2015 roku przyznana została Nagroda Nobla. W opublikowanym dzisiaj w Physical Review Letters artykule, OPERA ogłasza swój ostateczny rezultat, czyli obserwację 10 zdarzeń przemiany neutrina mionowego w taonowe.
czytaj więcej- Aktualizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej została zaakceptowana na poziomie Ministerstwa Energii. Planujemy, że dokument będzie przekazany do akceptacji Rady Ministrów w ciągu dwóch miesięcy – poinformował Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME Józef Sobolewski, 16 maja 2018 r. podczas panelu \"Energetyka Jądrowa w Polsce\" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
czytaj więcejDecyzja o tym czy w Polsce będzie budowana elektrownia jądrowa podjęta zostanie przed końcem tego roku. Tak zapowiedział rząd.
czytaj więcej- Elektrownia jądrowa jest projektem strategicznym, który da Polsce niezależność i bezpieczeństwo energetyczne – powiedział dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii Józef Sobolewski podczas seminarium jądrowego na Targach EXPOPOWER 2018 w Poznaniu 23 kwietnia 2018 r.
czytaj więcejW dniu 8 maja 2018 r. rozpoczęła się misja ekspercka Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wspierająca rozwój zintegrowanego systemu zarządzania w PAA.
czytaj więcejW ostatnich dniach kwietnia pierwsze badania PET wykonano w Radomskim Centrum Onkologii. Placówka na Wacynie posiada jeden z najnowocześniejszych aparatów w Polsce. Do tej pory pacjenci z Radomia i okolic mogli korzystać z takich badań dojeżdżając do odległych placówek w Warszawie, Kielcach czy Lublinie. Termin oczekiwania na badanie wynosił kilka tygodni.
czytaj więcejcoi.pl |
poniedziałek, 7 maja 2018 W dniu 27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
czytaj więcejWestinghouse Electric Company oraz chińskie przedsiębiorstwo State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) i CNNC Sanmen Nuclear Power Company Limited (SMNPC) ogłosiły, że pierwszy na świecie reaktor jądrowy AP1000 w elektrowni jądrowej Sanmen w chińskiej prowincji Zhejiang otrzymał pozwolenie na załadunek paliwa od chińskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA). Wstępny załadunek paliwa w zakładzie już się rozpoczął.
czytaj więcejDuża cześć radioaktywnego jodu 131 stosowanego w medycynie nuklearnej na świecie jest produkowana w Polsce. Działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom eksportuje odczynniki jodowe i gotowe produkty lecznicze do odbiorców na sześciu kontynentach. Izotopy potrzebne do produkcji radiofarmaceutyków powstają w reaktorze badawczym Maria. Preparaty zawierające jod 131 używane są przede wszystkim w terapii i diagnostyce chorób tarczycy.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1911-1920) z 3894 » następne