poprzednie « wiadomości (1901-1910) z 3894 » następnenauka
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Polskim Towarzystwem Fizycznym oraz Miastem Stołecznym Warszawa w ramach akcji „Lato w mieście” organizuje „Letnią Szkołę Fizyki”. Jej program skierowany jest do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych zainteresowanych swoim rozwojem w kierunku nauk przyrodniczych oraz chcących zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami nauki w dziedzinie fizyki i astronomii.
czytaj więcejenergetyka
Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii opublikował przetłumaczone na język polski streszczenie Raportu pt. “Całkowity koszt zapewnienia energii elektrycznej” („The Full Costs of Electricity Provision”), który został opublikowany przez Agencję Energii Jądrowej OECD w kwietniu br.
czytaj więcejenergetyka
- Bezpieczeństwo i ochrona środowiska to priorytety dla zapewnienia społecznej akceptacji energetyki jądrowej - powiedział ambasador Francji Pierre Levy 13 czerwca 2018 r. w Warszawie, podczas seminarium o środowiskowych aspektach projektów jądrowych. Seminarium współorganizowane przez Ministerstwo Energii odbyło się w Ambasadzie Republiki Francuskiej.
czytaj więcejnauka
W dniu 14 czerwcza 1958 r. został uruchomiony pierwszy w Polsce reaktor jądrowy. EWA (Eksperymentalny, Wodny, Atomowy) rozpoczęła pracę w powstałym trzy lata wcześniej Instytucie Badań Jądrowych w Świerku (jego sukcesorem jest NCBJ).
czytaj więcejenergetyka
Rosja i Chiny podpisały cztery umowy przewidujące budowę czterech bloków VVER-1200 w Xudabao i Tianwan, współpracę w projekcie pilotażowym prędkich reaktorów CFR-600 oraz dostawę części RITEG (radioizotopowego generatora termoelektrycznego) do chińskiego programu badań księżycowych. Ceremonia podpisania odbyła się 8 czerwca w Pekinie i wzięli w niej udział prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping.
czytaj więcejenergetyka
Blok 1 elektrowni jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong w dniu 6 czerwca po raz pierwszy uzyskał ciągłą reakcję łańcuchową, stając się pierwszym reaktorem EPR, który osiągnął stan krytyczny. Oczekuje się, że blok wejdzie do komercyjnego działania jeszcze w tym roku.
czytaj więcejnauka
Czterech polskich naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zostało odznaczonych w poniedziałek francuskimi orderami Palm Akademickich za wkład w rozwój francusko-polskiego partnerstwa w dziedzinie badań jądrowych.
czytaj więcejnauka
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej od czerwca 2017 roku realizuje projekt TANGO 2 pn. „Plazmowa technologia usuwania tlenków azotu z gazów spalinowych”, który jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
czytaj więcejnauka
Towarzystwo Kultury Technicznej - członek Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT-NOT) - rozstrzygnęło XXXI edycję Konkursu NUMERUS PRIMUS INTER PARES, którego celem jest wyłonienie najlepszego w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury technicznej - numeru czasopisma technicznego oraz popularno-technicznego z poprzedniego roku kalendarzowego.
czytaj więcejenergetyka
- Wsparcie renomowanych organizacji międzynarodowych jest kluczowe w procesie przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a współpraca z agencją ma zasadnicze znaczenie dla realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas rozmowy z Dyrektorem Generalnym NEA OECD Williamem Magwoodem. W spotkaniu, które odbyło się 28 maja 2018 r. w Warszawie uczestniczyła także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1901-1910) z 3894 » następne