poprzednie « wiadomości (1661-1670) z 3832 » następnenauka
Państwowa Agencja Atomistyki rozpoczęła ocenę merytoryczną raportu z okresowej oceny bezpieczeństwa (PSR - ang. periodic safety review) reaktora badawczego MARIA. Ocena okresowa została wykonana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i zakończyła się w marcu bieżącego roku.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Do 22 wzrosła liczba stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie Polski. Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła nowe stacje w Bielsku-Białej, Opolu i Tarnowie.
czytaj więcejnauka
Ochrona środowiska, nanotechnologia, diagnostyka chorób, a nawet próbki kosmicznych pyłów, to tylko niektóre z badań, które będą możliwe do wykonania w Polsce dzięki decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o finansowaniu budowy dwóch nowych linii pomiarowych oraz stacji badawczej w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
czytaj więcejenergetyka
Blok 2 elektrowni jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong został podłączony do sieci elektroenergetycznej, stając się drugim reaktorem EPR, który osiągnął ten etap rozruchu. Pierwszym uruchomionym blokiem EPR był bliźniaczy blok nr 1 w EJ Taishan. Oczekuje się, że blok 2 rozpocznie działalność komercyjną jeszcze w tym roku.
czytaj więcejnauka
W Gdańsku zakończyło się międzynarodowe spotkanie poświęcone wymianie doświadczeń w zakresie wywozu wysokowzbogaconego paliwa jądrowego do kraju pochodzenia. Spotkanie trwało od 17 do 20 czerwca 2019 r. Spotkanie zorganizował Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).
czytaj więcejenergetyka
Zakończono budowę betonowej płyty fundamentowej wyspy jądrowej pierwszej z dwóch jednostek EPR w elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Somerset w Anglii. Ten ważny kamień milowy nastąpił w chwili, gdy Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego wezwała rząd Wielkiej Brytanii do wsparcia budowy kolejnych nowych bloków jądrowych.
czytaj więcejenergetyka
Koncern Rosenergoatom, cześć elektroenergetyczna rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej ROSATOM otrzymał pozwolenia na eksploatację bloku jądrowego pływającej elektrowni jądrowej Akademik Łomonosow na okres 10 lat - do 2029 roku. Odpowiednia licencja została wydana przez Federalną Służbę Nadzoru Środowiskowego, Przemysłowego i Jądrowego Rostechnadzor.
czytaj więcejenergetyka
Światowa energetyka jądrowa obchodzi 65. rocznicę uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej w skali półtechnicznej. Reaktor elektrowni jądrowej w Obnińsku w Związku Radzieckim (obecnie Rosja), bo o nim mowa, uzyskał stan krytyczny, czyli stan samopodtrzymującej się reakcji łańcuchowej w dniu 9 maja 1954 roku a w dniu 26 czerwca 1954 roku po raz pierwszy podano parę na turbiną a dzień później rozpoczęto generację energii elektrycznej.
czytaj więcejenergetyka
W dniu 20 czerwca 2019 roku miała miejsce uroczysta ceremonia rozpoczęcia prac budowlanych zaplecza budowy węgierskiej elektrowni jądrowej Paks 2, której generalnym wykonawcą jest ASE, część inżynieryjna państwowej rosyjskiej korporacji jądrowej ROSATOM.
czytaj więcejprawo
W dniu 13 czerwca br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Nowelizacja ma na celu zapewnienie najwyższego możliwego do osiągnięcia poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce, żeby dostosować go do światowych i europejskich standardów. Ustawa czeka obecnie na rozpatrzenie przez Senat.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1661-1670) z 3832 » następne