Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1661-1670) z 3899 » następne

Koreańskie reaktory APR przyszłością polskiego sektora jądrowego?

Firma KHNP, lider światowego przemysłu jądrowego, zorganizowała w Warszawie konferencję na temat innowacyjnych reaktorów APR. Przedstawiciele biznesu i sektora energetycznego wzięli udział w rozmowach na temat przyszłości energetyki jądrowej. W szczególności skupili się na opracowanym przez KHNP reaktorze APR1400, który jako pierwszy "nieamerykański" reaktor uzyskał certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC).
czytaj więcej

Nowy blok Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II zaczął dostarczać ciepło do Sosnowego Boru

Nowy blok Leningradzkiej EJ II wyposażony w reaktor WWER-1200 został podłączony do systemu ciepłowniczego okręgu Sosnowoborskiego, całkowicie zastępując moc cieplną zatrzymanego w grudniu 2018 roku bloku RBMK. Jako pierwsze ciepło zostało dostarczone do zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w strefie przemysłowej. Kolejnym etapem będzie podłączenie do źródła ciepła okolicznych mieszkańców.
czytaj więcej

Rafael Grossi nowym Dyrektorem Generalnym MAEA

Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zatwierdziła przez aklamację wybór Rafaela Grossiego na stanowisko Dyrektora Generalnego Agencji. Grossi został wskazany na to stanowisko przez Radę Gubernatorów 28 października 2019 roku. Nowy Dyrektor Generalny obejmie urząd 3 grudnia.
czytaj więcej

Szwedzkie poparcie dla energii jądrowej nadal rośnie

Aż 78% ankietowanych w Szwecji - w porównaniu z 71% w 2017 roku - zdecydowanie popiera energetykę jądrową, 43% jest otwartych na budowę nowych elektrowni jądrowych, a 35% chciałoby aby szwedzkie reaktory pracowały do końca ich projektowanego czasu życia – wynika z badań przeprowadzonych przez Novus i opublikowane przez Analysgruppen. Natomiast tylko 11% ankietowanych jest przeciwnych energii jądrowej.
czytaj więcej

Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego

W Warszawie odbywa się dziś Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. Biorą w nim udział przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu oraz sektora prywatnego. Konferencja poświęcona jest m.in. perspektywom polskiego programu energetyki jądrowej oraz wkładowi polskich przedsiębiorców w rozwój światowego przemysłu nuklearnego.
czytaj więcej

Czesi oczekują uruchomienia nowych bloków EJ Dukowany do 2036 roku

Rząd Republiki Czeskiej spodziewa się, że do końca 2022 roku CEZ wybierze dostawcę technologii nowowego bloku elektrowni jądrowej Dukowany, którego uruchomienie planowane jest natomiast na 2036 rok - zapowiedział po spotkaniu Stałego Komitetu ds. Budowy Nowych Źródeł Jądrowych premier Andrzej Babis. Komitet, który został utworzony w lutym br. opracował harmonogram rozbudowy zakładu w Dukowanach.
czytaj więcej

System opracowany przez polskich inżynierów czuwa nad cyberbezpieczeństwem amerykańskich reaktorów

Opracowany przez inżynierów polskiej Grupy Transition Technologies system EDS umożliwiający bieżącą analizę pracy elektrowni jądrowej, czuwa nad cyberbezpieczeństwem amerykańskiego reaktora jądrowego AP1000. Zaprojektowany przez firmę Westinghouse reaktor to jedna z technologii rozważanych w kontekście rozwoju polskiej energetyki jądrowej.
czytaj więcej

Grupa napromieniowani.pl rusza ze zbiórką na kolejną akcję pomocową dla czarnobylskich samosiołów

Czarnobylska Strefa Zamknięta jest największym opuszczonym obszarem w Europie. W wyniku katastrofy w elektrowni jądrowej skażeniu uległ teren 146 000 km² na pograniczu Ukrainy, Białorusi oraz Rosji z którego przymusowo ewakuowano blisko 200 tysięcy ludzi. W efekcie tylko po stronie ukraińskiej opuszczono 96 miejscowości. Garstka ludzi zdecydowała się powrócić na swą rodzinną ziemię, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jak sami mówią: "tu się urodziłam i tu umrę". Było ich blisko 3000, ale do dziś przetrwało tylko kilkudziesięciu.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1661-1670) z 3899 » następne