Serwis informacyjny
Nowy blok Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II zaczął dostarczać ciepło do Sosnowego Boru
Data dodania: środa, 4 grudnia 2019, autor: nuclear.pl
Nowy blok Leningradzkiej EJ II wyposażony w reaktor WWER-1200 został podłączony do systemu ciepłowniczego okręgu Sosnowoborskiego, całkowicie zastępując moc cieplną zatrzymanego w grudniu 2018 roku bloku RBMK. Jako pierwsze ciepło zostało dostarczone do zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w strefie przemysłowej. Kolejnym etapem będzie podłączenie do źródła ciepła okolicznych mieszkańców.
Leningradzka Elektrownia Jądrowa jest podstawowym źródłem energii cieplnej dla Sosnowoborskiego okręgu miejskiego. Koszt ciepła wytwarzanego w elektrowni jądrowej jest znacznie niższy niż koszt wytworzenia ciepła z kotłów opalanych paliwami kopalnymi. Ponadto wykorzystanie ciepła z elektrowni jądrowej zapobiega uwalnianiu dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejsza jego wpływ na środowisko.
- Blok WWER-1200 to nie tylko energia elektryczna, ale także energia cieplna, którą teraz będzie wytwarzać zamiast odstawionego bloku - powiedział Dmitrij Cygankow, kierownik wydziału turbinowego. - Specjaliści z wydziału turbinowego elektrowni jądrowej Leningrad i sieci ciepłowniczej w pełni zapewnili warunki techniczne dla niezawodnego i nieprzerwanego procesu dostarczania ciepła do miasta i zakładów przemysłowych z wysokowydajnego bloku energetycznego, który jest w stanie wytworzyć dwa razy więcej ciepła niż zatrzymany blok - dodał Cygankow.
Głównym warunkiem dostarczenia ciepła do wymiennika ciepłowniczego było zakończenie montażu urządzeń i rozpoczęcie pracy kogeneracyjnej bloku WWER-1200.
- Wydajność cieplna nowego bloku wynosi 3200 MW lub 250 Gcal/h, co wystarcza do dostarczenia ciepła do strefy przemysłowej i całego Sosnowego Boru - powiedział Andrei Graf, zastępca kierownika wydziału turbinowego ds. eksploatacji w Elektrowni Jądrowej Leningrad. - Dziś nasze urządzenia wykorzystują jedynie jedną trzecią swojej mocy, co zaspokaja 60% zapotrzebowania na ciepło. W przyszłości, w dowolnym momencie, jesteśmy gotowi rozpocząć pracę z pełną mocą i dostarczać energię cieplną do ogrzewania i dostarczać ciepłą wodę do miasta zgodnie z już ustalonym schematem i wymaganymi ilościami - wyjaśnił Graf.
Leningradzka Elektrownia Jądrowa wyposażona jest w cztery bloki RBMK-1000, natomiast budowana według projektu AES-2006 od 2008 roku Leningradzka Elektrownia Jądrowa II będzie miał cztery bloki WWER-1200 model V-491. Blok 1 Leningradzkiej EJ został wyłączony z powodu całkowitego wycofania z eksploatacji 21 grudnia ubiegłego roku, a pozostałe trzy bloki mają zostać zamknięte do 2025 roku. Blok 1 Leningradzkiej EJ II został podłączony do sieci w dniu 9 marca 2018 roku stając się drugim uruchomionym na świecie reaktorem WWER-1200 (pierwszym był uruchomiony w 2016 roku blok 1 Nowoworoneskiej EJ II). Załadunek paliwa w bloku II Leningradzkiej EJ II rozpocznie się w marcu przyszłego roku.