Serwis informacyjny

Nowy blok Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II zaczął dostarczać ciepło do Sosnowego Boru

Data dodania: środa, 4 grudnia 2019, autor: nuclear.pl

Nowy blok Leningradzkiej EJ II wyposażony w reaktor WWER-1200 został podłączony do systemu ciepłowniczego okręgu Sosnowoborskiego, całkowicie zastępując moc cieplną zatrzymanego w grudniu 2018 roku bloku RBMK. Jako pierwsze ciepło zostało dostarczone do zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w strefie przemysłowej. Kolejnym etapem będzie podłączenie do źródła ciepła okolicznych mieszkańców.

Leningradzka Elektrownia Jądrowa II, fot. Rosatom
Leningradzka Elektrownia Jądrowa II, fot. Rosatom

Leningradzka Elektrownia Jądrowa jest podstawowym źródłem energii cieplnej dla Sosnowoborskiego okręgu miejskiego. Koszt ciepła wytwarzanego w elektrowni jądrowej jest znacznie niższy niż koszt wytworzenia ciepła z kotłów opalanych paliwami kopalnymi. Ponadto wykorzystanie ciepła z elektrowni jądrowej zapobiega uwalnianiu dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejsza jego wpływ na środowisko.

- Blok WWER-1200 to nie tylko energia elektryczna, ale także energia cieplna, którą teraz będzie wytwarzać zamiast odstawionego bloku - powiedział Dmitrij Cygankow, kierownik wydziału turbinowego. - Specjaliści z wydziału turbinowego elektrowni jądrowej Leningrad i sieci ciepłowniczej w pełni zapewnili warunki techniczne dla niezawodnego i nieprzerwanego procesu dostarczania ciepła do miasta i zakładów przemysłowych z wysokowydajnego bloku energetycznego, który jest w stanie wytworzyć dwa razy więcej ciepła niż zatrzymany blok - dodał Cygankow.

Głównym warunkiem dostarczenia ciepła do wymiennika ciepłowniczego było zakończenie montażu urządzeń i rozpoczęcie pracy kogeneracyjnej bloku WWER-1200.

- Wydajność cieplna nowego bloku wynosi 3200 MW lub 250 Gcal/h, co wystarcza do dostarczenia ciepła do strefy przemysłowej i całego Sosnowego Boru - powiedział Andrei Graf, zastępca kierownika wydziału turbinowego ds. eksploatacji w Elektrowni Jądrowej Leningrad. - Dziś nasze urządzenia wykorzystują jedynie jedną trzecią swojej mocy, co zaspokaja 60% zapotrzebowania na ciepło. W przyszłości, w dowolnym momencie, jesteśmy gotowi rozpocząć pracę z pełną mocą i dostarczać energię cieplną do ogrzewania i dostarczać ciepłą wodę do miasta zgodnie z już ustalonym schematem i wymaganymi ilościami - wyjaśnił Graf.

Leningradzka Elektrownia Jądrowa wyposażona jest w cztery bloki RBMK-1000, natomiast budowana według projektu AES-2006 od 2008 roku Leningradzka Elektrownia Jądrowa II będzie miał cztery bloki WWER-1200 model V-491. Blok 1 Leningradzkiej EJ został wyłączony z powodu całkowitego wycofania z eksploatacji 21 grudnia ubiegłego roku, a pozostałe trzy bloki mają zostać zamknięte do 2025 roku. Blok 1 Leningradzkiej EJ II został podłączony do sieci w dniu 9 marca 2018 roku stając się drugim uruchomionym na świecie reaktorem WWER-1200 (pierwszym był uruchomiony w 2016 roku blok 1 Nowoworoneskiej EJ II). Załadunek paliwa w bloku II Leningradzkiej EJ II rozpocznie się w marcu przyszłego roku.


Podziel się z innymi


Komentarze