poprzednie « wiadomości (671-680) z 767 » następnecoi.pl |
poniedziałek, 7 maja 2018 W dniu 27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
czytaj więcejDuża cześć radioaktywnego jodu 131 stosowanego w medycynie nuklearnej na świecie jest produkowana w Polsce. Działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom eksportuje odczynniki jodowe i gotowe produkty lecznicze do odbiorców na sześciu kontynentach. Izotopy potrzebne do produkcji radiofarmaceutyków powstają w reaktorze badawczym Maria. Preparaty zawierające jod 131 używane są przede wszystkim w terapii i diagnostyce chorób tarczycy.
czytaj więcejPGE EJ 1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ogłosiła kolejny nabór wniosków, w ramach realizowanego przez Spółkę Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych.
czytaj więcejPolski Fundusz Rozwoju jest gotowy współfinansować budowę elektrowni jądrowej, jeśli zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu inwestycji - zapowiedział wczoraj Prezes Paweł Borys podczas uroczystości podpisania umowy inwestycyjnej pomiędzy TAURON Polska Energia a Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez PFR na realizację budowy bloku energetycznego 910 MWe w Jaworznie.
czytaj więcej14 marca 2018 r. Minister Energii przekazał Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli następujące stanowisko do Informacji o wynikach kontroli Realizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”.
czytaj więcejPlanowane w Programie zakończenie budowy i uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce do końca 2024 r. jest nierealne. Zaawansowanie prac wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uruchomienia jej dopiero po 2030 r. NIK wskazuje na brak realizacji zasadniczych zadań określonych w PPEJ, związanych z przygotowaniem budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
czytaj więcejTydzień temu Minister energii Krzysztof Tchórzewski na konferencji prasowej, jak informował PAP, zapowiedział, iż "jeżeli chodzi o polski projekt jądrowy, rozmawiamy o kwocie 70-75 mld zł". Biorąc pod uwagę ceny za jakie są budowane obecnie bloki jądrowe na świecie wynikało, iż planowana jest budowa 3 bloków o łącznej mocy mocy 4,5-5 GWe.
czytaj więcejW dniach 13-15 marca 2018 Prezes PAA, Andrzej Przybycin reprezentował Polskę na dorocznej międzynarodowej konferencji organizowanej przez amerykański urząd dozoru jądrowego NRC (ang. Nuclear Regulatory Commission) w Waszyngtonie.
czytaj więcejW dniu 13 marca 2018 r. Prezes Rady Ministrów, na podstawie art. 109 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe, na wniosek Ministra Środowiska powołał Andrzeja Przybycina na stanowisko Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
czytaj więcejPolska ma szansę zostać liderem w opracowywaniu materiałów przyszłości. Już niedługo w Świerku ma powstać Centrum Doskonałości NOMATEN, które będzie opracowywać nowe materiały na potrzeby chemii, radiofarmaceutyków czy przemysłu jądrowego. W centrum będą badane materiały odporne na ekstremalne warunki pracy przy wykorzystaniu m.in. symulacji komputerowych. Jednocześnie dzięki tak opracowanym materiałom technologia reaktorów HTR mogłaby się stać polską specjalnością. Dodatkowo energetyka jądrowa pozwoliłaby zmniejszyć import gazu i dostarczałaby energię oraz ciepło.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (671-680) z 767 » następne