Serwis informacyjny

KGHM informuje, że współpraca z NuScale nie została zakończona oraz po raz pierwszy prezentuje swoje potencjalne portfolio technologiczne

Data dodania: piątek, 10 listopada 2023, autor: nuclear.pl

Wczorajsze doniesienia prasowe spekulowały, że wraz z zakończeniem amerykańskiego projektu Carbon Free Power Project (CFPP) zmierzającego do budowy sześciu bloków NuScale w Idaho, NuScale rozwiązał także porozumienia o współpracy z KGHM. Dziś polska spółka miedziowa zaprzecza tym doniesieniom.

Logo KGHM, fot. KGHM
Logo KGHM, fot. KGHM

„KGHM stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach.” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie KGHM po raz pierwszy poinformował, że w wydanej przez Minister Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej wskazane jest szerokie portfolio technologiczne, a nie tylko technologia NuScale VOYGR. Pełna lista obejmuje: Rolls-Royce SMR™ (UK SMR™), NUWARD™, SMR-160™, BWRX-300™ oraz VOYGR™. Przypomnijmy, że według informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, decyzja dotyczy inwestycji na terenie gminy Lubasz oraz gminy Wieleń, w województwie wielkopolskim.

Jak dowiedziała się redakcja Portalu nuclear.pl rozważania KGHM dotyczą również technologii AP300 firmy Westinghouse, którego plany rozwoju zostały ogłoszone w maju 2023 roku po złożeniu przez KGHM wniosku o wydanie decyzji zasadniczej..

W informacji zaprezentowanej przez KGHM czytamy też, że w najbliższym czasie spółka „biorąc pod uwagę wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz Agencji Energii Jądrowej NEA OECD w Paryżu, zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności”.

fot. KGHM


Podziel się z innymi


Komentarze