Serwis informacyjny

Euratom wybrał projektanta i producenta europejskiego paliwa dla reaktorów WWER-440

Data dodania: wtorek, 11 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Euratom wybrał projektanta i producenta europejskiego paliwa dla reaktorów WWER-440. Będzie to Westinghouse przewodzący konsorcjum europejskich firm i organizacji badawczych.

Program potrwa trzy lata i jest współfinansowany z budżetu Euratomu. Oprócz Westinghouse Sweden w konsorcjum znalazły się: ČEZ i ÚJV Řež (Czechy), Fortum (Finlandia), Paks (Węgry), Slovenské elektrárne i Vuje (Słowacja), Enerhoatom i SSTC NRS (Ukraina), Enusa (Hiszpania), Uniwersytet w Uppsali (Szwecja) oraz Wspólne Centrum Badawcze JRC.

W ramach projektu opracowany zostanie projekt paliwa do WWER-440 z terminem dostawy 2023, a także nowe urządzenia badawcze do jego testowania. Te ostatnie zapewne w czeskim reaktorze badawczym LVR-15. Następnie powstać mają udoskonalone elementy paliwowe, charakteryzujące się lepszą ekonomiką eksploatacji i możliwością zastosowania w krajach UE i Ukrainie, z terminem dostawy w 2024 roku.

Kolejny etap to paliwo do WWER-1000 charakteryzujące się lepszymi parametrami cieplno-przepływowymi. Pierwsze elementy eksperymentalne mają powstać po 2025 roku i wykorzystywać pastylki paliwowe ADOPT opracowane przez Westinghouse, a następnie doświadczenia mają zostać rozszerzone na paliwo do WWER-440.

Finalnie wreszcie projekt ma umożliwić harmonizację licencjonowania paliw do reaktorów WWER w krajach UE oraz Ukrainie.

Na terenie UE pracuje w tej chwili 11 reaktorów WWER-440 (niebawem dołączy do nich kolejny blok w Mochovcach) oraz 4 reaktory WWER-1000. W Ukrainie z kolei dwa reaktory WWER-440 oraz 13 reaktorów WWER-1000.

fot. Euratom


Podziel się z innymi


Komentarze