Serwis informacyjny

Amerykański partner KGHM w Polsce

Data dodania: wtorek, 16 maja 2023, autor: nuclear.pl

Firma KGHM Polska Miedź poinformowała, iż do Polski z kilkudniową wizytą przybyli przedstawiciele amerykańskiej firmy NuScale Power, którzy oprócz spotkań z najwyższą kadrą zarządzającą KGHM, zaplanowane mają również rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Jesteśmy w gronie firm z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązań proklimatycznych. Przyjęliśmy ambitną Politykę Klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przez KGHM do 2050 roku. Do tego potrzebujemy wyzwań i projektów rozwojowych, jak budowa małej, modułowej elektrowni jądrowej. Krok po kroku realizujemy nasze założenia – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM dodał, że SMR-y będą w przyszłości gwarancją stabilności działania miedziowej spółki. Podkreślił, że transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego.

John Hopkins, prezes NuScale mówił, że bezpieczeństwo energetycznie stało się niezwykle istotne, w związku z sytuacją w centralnej i wschodniej Europie. Dodał, że zmiany klimatyczne i tematy dotyczące transformacji energetycznej wychodzą na pierwszy plan.

W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W kwietniu miedziowy gigant złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej SMR w Polsce.

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego US NRC. W styczniu br. NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 roku.

NuScale złożył już w grudniu 2022 roku pierwsze zamówienie na produkcję komponentów zbiorników ciśnieniowych. W maju 2023 r. na zlecenie NuScale firma Doosan Enerbility rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6 o mocy 462 MW, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych w stanie Idaho dla Utah Associated Municipal Power Systems.


Podziel się z innymi


Komentarze