Serwis informacyjny

Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i Synthos Green Energy inwestują w rozwój technologii małych modułowych reaktorów GE Hitachi

Data dodania: piątek, 24 marca 2023, autor: nuclear.pl

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), Tennessee Valley Authority (TVA), Ontario Power Generation (OPG) i Synthos Green Energy (SGE) podpisały wczoraj, 23 marca 2023 roku, umowę o współpracy technicznej, aby przyspieszyć globalne wdrożenie małego reaktora modułowego SMR BWRX-300.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Dzięki podpisanej umowie TVA, OPG i SGE zainwestują w rozwój standardowego projektu BWRX-300 i szczegółowych projektów kluczowych komponentów, w tym zbiornika ciśnieniowego reaktora i elementów wewnętrznych. GEH zaangażuje się w rozwój standardowych projektów i przeznaczy na to kwotę w wysokości około 400 milionów USD. Uczestnicy porozumienia utworzą Grupę Roboczą Centrum Projektowego, której celem jest zapewnienie, że standardowy projekt będzie możliwy do wdrożenia w wielu krajach i każdy z nich zgodził się sfinansować część kosztów ponoszonych przez GEH. Długoterminowym celem projektu jest licencjonowanie bloku BWRX-300 i jego budowa w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce i innych krajach.

- Pochwalam przywództwo OPG, TVA i SGE we współpracy nad rozwojem wspólnego projektu BWRX-300 - powiedział prezes i dyrektor generalny GEH Jay Wileman. - Ta bezprecedensowa współpraca, która obejmuje trzy kraje, przyniesie korzyści każdemu z członków zespołu i pokaże zaufanie do roli, jaką nasza technologia SMR odegra w pomaganiu narodom w osiągnięciu celów dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego. Opierając się na naszym podejściu "od projektu do kosztów", współpraca ta jeszcze bardziej wzmocni konkurencyjność kosztową BWRX-300 - dodał Wileman.

- Pracując razem, podejmujemy celowe kroki w celu rozwoju nowych elektrowni jądrowych w USA i na całym świecie. TVA jest liderem, inwestując i pomagając w kształtowaniu projektu reaktora BWRX-300, - powiedział Jeff Lyash, prezes i dyrektor generalny TVA. - TVA ma bogate doświadczenie i wiedzę w zakresie budowy i eksploatacji obiektów jądrowych. Doceniamy wsparcie naszych urzędników federalnych i stanowych, którzy pomagają nam iść dalej, szybciej w opracowywaniu innowacyjnych, opłacalnych technologii, które pomogą wspierać bezpieczeństwo energetyczne narodu - powiedział szef TVA.

- Energia jądrowa odegra kluczową rolę w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na czystą energię elektryczną w Ontario i poza nim, dlatego OPG buduje pierwszy w Ameryce Północnej SMR w lokalizacji Darlington - powiedział Ken Hartwick, prezes i dyrektor generalny OPG. - Podpisana dziś umowa o współpracy pomoże przyspieszyć niezbędne prace nad rozwojem tej nowej generacji energii jądrowej, z korzyścią dla użytkowników energii elektrycznej we wszystkich naszych krajach - dodał.

- Po raz pierwszy w historii prywatna polska firma inwestuje w projekt elektrowni jądrowych. Robimy to, ponieważ najnowocześniejsza technologia modułowa GE Hitachi jest po prostu idealna do dekarbonizacji produkcji energii i ciepła w Polsce, a także dla innych naszych projektów zeroemisyjnych w Wielkiej Brytanii i całej Europie Środkowej – powiedział Rafał Kasprów, prezes Synthos Green Energy.

Obecnie trwają przygotowania terenu dla budowy BWRX-300 w Elektrowni Jądrowej Darlington w Clarington w Ontario. Budowa ma zostać ukończona do końca 2028 roku. Będzie to pierwszy SMR w Ameryce Północnej. TVA przygotowuje wniosek o pozwolenie na budowę BWRX-300 w Clinch River Site w pobliżu Oak Ridge w stanie Tennessee i bada dodatkowe lokalizacje pod kątem potencjalnych wdrożeń SMR.

ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), spółka joint venture SGE i PKN Orlen, wraz z partnerami rozpoczęła proces prelicencjonowania w Polsce od złożenia wniosku do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę reaktora BWRX-300. OSGE zainicjowało proces wyboru lokalizacji dla proponowanego pierwszego bloku BWRX-300 i zamierza go zbudować do końca tej dekady.


Podziel się z innymi


Komentarze