Serwis informacyjny

CNSC opublikowała wyniki 1 i fazy przeglądu przedlicencyjnego reaktora BWRX-300

Data dodania: piątek, 17 marca 2023, autor: nuclear.pl

Kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego CNSC (ang. Canadian Nuclear Safety Commission) opublikowała wyniki pierwszej i drugiej fazy przeglądu przedlicencyjnego reaktora BWRX-300 zaprojektowanego przez GE-Hitachi.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Faza pierwsza ocenia koncepcję i dokumentację przedprojektową, faza druga ma na celu wsparcie dostawcy technologii w przygotwaniu Wstępnego Raportu Bezpieczeństwa oraz ewentualnego wniosku o zezwolenie na budowę obiektu jądrowego.

Wynik obu faz jest pozytywny: CNSC wskazało, że filozofia projektowania zastosowana przez GEH w BWRX-300 jest zgodna z wymaganiami kanadyjskiego dozoru jądrowego, nie znaleziono też żadnych fundamentalnych przeszkód w procesie przyszłego postępowania licencyjnego.

Jednocześnie wskazano szereg kwestii, które nie zostały w sposób dostateczny wyjaśnione i dokumentacja w ich zakresie będzie musiała zostać uzupełniona, są to:

 • Dodatkowe informacje dotyczące współdziałania układów reaktora w ramach różnych warst obrony w głąb.
 • Dodatkowe informacje sposobom ograniczania skutków ciężkich awarii.
 • Dodatkowe informacje dotyczące procedur bezpieczeństwa, ochrony przed promieniowanie, systemów przeciwpożarowych i planu likwidacji obiektu jądrowego.
 • Wykazanie, że zastosowany w BWRX-300 niezależny system wyłączenia reaktora spełnia kanadyjskie przepisy w tym zakresie.
 • Potrzebne są dalsze informacje na temat ograniczania uwalniania radionuklidów podczas działań związanych z przeładunkiem paliwa.
 • Potrzebne są dalsze informacje na temat środków ochronnych dla pracowników w przypadku awarii związanej z krytycznością paliwa poza rdzeniem reaktora.
 • Analiza bezpieczeństwa BWRX-300 musi być przeprowadzona zgodnie z procedurami, szczegółowo określającymi uwarunkowania techniczne.
 • Jednocześnie kanadyjski dozór zastrzega, że jego pozytywna opinia nie jest zezwoleniem ba budowę obiektu jądrowego, nie może też być traktowana jako pozytywna ocena rozpatrzonych kwestii w przyszłym procesie licencyjnym.

  Pierwszy BWRX-300 miałby powstać na terenie EJ Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, podpisano już umowy w tym zakresie. Obecna przewidywana data jego uruchomienia to rok 2028, jednak w praktyce może ona być trudna do dotrzymania przede wszystkim z powodu czasu potrzebnego na uzyskanie zezwolenia dozoru na budowę.

  W Polsce jego budową zainteresowany jest Orlen, którego prezes Daniel Obajtek zapowiedział niedawno budowę 79 reaktorów jądrowych do roku 2038. Prezes Obajtek wypowiadając te słowa użył określenia „bardzo poważny plan”.


  Podziel się z innymi


  Komentarze