Serwis informacyjny

OPG wybuduje w swojej Elektrowni Jądrowej Darlington blok BWRX-300

Data dodania: poniedziałek, 30 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

27 stycznia 2023 firmy GE Hitachi Nuclear Energy oraz Ontario Power Generation, SNC-Lavalin i Aecon podpisały umowę na wdrożenie małego reaktora modułowego SMR BWRX-300 w należącej do OPG Elektrowni Jądrowej Darlington.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

- Umowa jest ważnym kamieniem milowym i umacnia naszą pozycję jako wiodącego dostawcy technologii SMR — powiedział Jay Wileman, prezes i dyrektor generalny GEH. - Naszym celem jest dostarczenie pierwszego SMR w Ameryce Północnej, a tym samym rozpoczęcie nowej ery energetyki jądrowej, która zapewni bezemisyjne wytwarzanie energii, bezpieczeństwo energetyczne i niezawodność energetyczną na całym świecie. Nie możemy wystarczająco wyrazić naszego uznania dla roli lidera, jaką OPG i prowincja Ontario pełnią w projekcie, który przyniesie korzyści Ontario, Kanadzie i światu - dodał.

Wielostronna umowa, na podstawie której GEH ma dostarczyć projekt reaktora, obejmuje szereg działań, w tym projektowanie, wsparcie techniczne w zakresie licencji, budowę, testy, szkolenia i uruchomienie.

- Ten pierwszy komercyjny kontrakt na budowę małego reaktora modułowego w Ameryce Północnej stanowi kamień milowy we wdrażaniu SMR w Kanadzie i na całym świecie — powiedział Sean Sexstone, wiceprezes wykonawczy ds. zaawansowanych technologii jądrowych w GEH. - Cieszymy się na współpracę z naszymi partnerami, aby zapewnić, że ten projekt zostanie zrealizowany bezpiecznie, na czas i w ramach budżetu, zapewniając znaczące możliwości dla zespołu i prowincji Ontario. GEH jest podekscytowany i pełen pokory, będąc liderem w branży, podczas gdy świat chce wdrożyć technologię SMR, aby pomóc w osiągnięciu celów związanych z energią i bezpieczeństwem - podsu.ował.

Jak informuje GE-HITACHI zainteresowanie reaktorem BWRX-300 na całym świecie rośnie. W sierpniu 2022 roku Tennessee Valley Authority rozpoczął planowanie i uzyskanie wstępnych licencji na potencjalne rozmieszczenie BWRX-300 w Clinch River Site w pobliżu Oak Ridge w stanie Tennessee.

W czerwcu 2022 roku SaskPower ogłosił, że wybrał BWRX-300 do potencjalnego rozmieszczenia w Saskatchewan w połowie lat 30. XX wieku. W Polsce ORLEN Synthos Green Energy wraz z partnerami rozpoczął proces prelicencji, składając wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę BWRX-300.

Aby wesprzeć globalne wdrożenie BWRX-300, GEH zawarło porozumienia lub inne umowy między innymi z firmami w Kanadzie, Polsce, Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji. Firma GEH rozpoczęła również proces licencjonowania BWRX-300 w Wielkiej Brytanii.


Podziel się z innymi


Komentarze