Serwis informacyjny

Co wiemy na temat projektu w Pątnowie

Data dodania: czwartek, 19 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

W ostatnich dniach, przy okazji trwającego w Davos Forum Ekonomicznego pojawiają się kolejne informacje na temat realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Spróbujmy zatem podsumować dostępne informacje.

Z informacji przekazywanych dotychczas m.in. przez ministra Jacka Sasina czy Prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego wynika, iż w Pątnowie planowana jest budowa 4 bloków APR1400, zaprojektowanych przez koreańskie KHNP.

Większościowy udział w projekcie mają objąć, poprzez wspólną spółkę celową, Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK, natomiast do 49% ma należeć do koreańskiego KHNP. W najbliższych tygodniach Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK utworzą spółkę celową, która ma realizować projekt.

- Zakładamy, że pierwsza energia popłynie w 2036 roku - powiedział Business Insiderowi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Natomiast jak poinformowało biuro prasowe KHNP, w odpowiedzi na pytania redakcji BiznesAlert.pl Pątnów spełnia warunki geologiczne i środowiskowe oraz sąsiadując ze zbiornikiem wodnym ma zapewnione odpowiednie chłodzenie. Biuro poinformowało również, że powierzchnia lokalizacji Pątnów wynosi około 580 ha, co jest wystarczające do wybudowania tam czterech bloków APR1400 wymagających około 112 ha.

Nie wiemy na podstawie jakich badań zostały wysnute powyższe wnioski, jednakże zgodnie z obowiązującym prawem w celu zatwierdzenia lokalizacji niezbędne jest wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które np. dla lokalizacji EJ Lubiatowo-Kopalino trwały kilka lat.

Na zdjęciu Elektrownia Pątnów w Koninie, fot. Kolanin / Wikipedia (CC BY 3.0)


Podziel się z innymi


Komentarze