Serwis informacyjny

Kolejny krok do budowy SMR Nuscale w Rumunii

Data dodania: czwartek, 5 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma NuScale Power poinformowała wczoraj o podpisaniu w dniu 28 grudnia 2022 roku z rumuńską firmą RoPower Nuclear, w której udziały w równych częściach posiadają SN Nuclearelectrica oraz Nova Power & Gas, umowy na front-end Engineering and Design (FEED) dla projektu SMR NuScale VOYGR™ w Rumunii.

Faza 1 prac FEED zleconych firmie NuScale określi dokładną lokalizację i załozenia dla projektu elektrowni VOYGR-6, która zostanie zbudowana w Elektrowni Doicesti. Zaplanowany na osiem miesięcy projekt obejmie wykonanie oceny oddziaływania na środowisko i podpowierzchniowe badania geotechniczne, ocenę wymagań dla danej lokaliacji oraz wymagań dla standardowego projektu elektrowni NuScale oraz opracowanie kosztorysu projektu.

- Rozpoczęcie przez NuScale fazy 1 prac inżynieryjnych i projektowych we współpracy z Nuclearelectrica/RoPower stawiają Rumunię na drodze do stania się pierwszym krajem w Europie, który skorzysta z bezpiecznej, niezawodnej i bezemisyjnej technologii małych reaktorów modułowych — powiedział John Hopkins , prezes i dyrektor generalny NuScale.

- Jesteśmy podekscytowani wejściem w kolejną fazę naszej współpracy z Nuclearelectrica i RoPower, ponieważ koncentrujemy się na praktycznych kolejnych krokach w kierunku wdrożenia elektrowni NuScale VOYGR-6 SMR w Rumunii - dodał.

- Podpisanie umowy na prace FEED następuje po prawie czterech latach współpracy, badań i studiów - powiedział Cosmin Ghita, dyrektor generalny Nuclearelectrica.

Rozpoczęcie tej fazy prac następuje po podpisaniu w czerwcu 2022 roku porozumienia między NuScale i Nuclearelectrica w celu rozpoczęcia prowadzenia badań inżynieryjnych, przeglądów technicznych oraz działań związanych z licencjonowaniem i pozwoleniami dla projektu.


Podziel się z innymi


Komentarze