Serwis informacyjny

ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dotyczący planu rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

Data dodania: poniedziałek, 31 października 2022, autor: nuclear.pl

Dziś w Seulu w obecności Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz Ministra Handlu, Przemysłu i Energii Korei Chang-Yang Lee, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz koreańska KHNP podpisały list intencyjny w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o technologię APR1400.

Polski Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych oraz Minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej podpisali także porozumienie, w którym zadeklarowali dołożenie starań mających na celu wsparcie projektu oraz zacieśnienie współpracy w zakresie niezbędnej wymiany informacji.

Intencją Stron jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów. Projekt ma wesprzeć niezależność i stabilność polskiego systemu energetycznego i według zapewnień ministra Sasina ma być realizowany jako projekt biznesowy, obok rządowego programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Jak podano w komunikacie prasowym „ZE PAK i PGE zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych”.

Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, a w ostatnim czasie zrealizował z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie – elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah.

Strony zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400. W szczególności strony zamierzają wykonać wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracują szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu, jak również stworzą wariantowy harmonogram realizacji projektu wraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu.

Jak podano strony zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów do końca 2022 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze