Serwis informacyjny

Historyczny kamień milowy na budowie amerykańskiej elektrowni Vogtle-3

Data dodania: czwartek, 4 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Georgia Power poinformowała wczoraj o osiągnięciu historycznego kamienia milowego na budowie 3. bloku Elektrowni Jądrowej Vogtle w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, tj. otrzymania od Komisji Dozoru Jądrowego US NRC potwierdzenia spełnienia wszystkich wymaganych przez nią kryteriów.

Potwierdzenie zostało przesłane w oficjalnym piśmie, tzw. pismo 103(g), skierowanym do Southern Nuclear, co oznacza, że ​​nowy blok został zbudowany i będzie mógłbyć eksploatowany zgodnie ze zintegrowanym zezwoleniem i przepisami US NRC. Jak poinformowała firma, żadne dalsze zezwolenia NRC nie są konieczne, aby Southern Nuclear mógł rozpocząc załadunek paliwa i sekwencję rozruchową dla nowego bloku.

- Dzisiejsze potwierdzenie od NRC zapewnia, że wypełniliśmy nasze zobowiązanie do budowy Vogtle 3 i 4 z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości - powiedział Chris Womack, prezes i dyrektor generalny Georgia Power. - Te nowe bloki stanowią długoterminową wartość inwestycyjną w tym stanie, a po uruchomieniu mają zapewnić klientom niezawodne i stabilne, czyste, bezemisyjne źródło energii przez następne 60 do 80 lat. Dlatego tak bardzo staramy się, aby ten projekt został wykonany prawidłowo – chodzi o służenie naszym klientom i przez kolejne dziesięciolecia - dodał.

Jak informowalismy 31 lipca, spółka przed załadunkiem paliwa musi jeszcze wykonać pewne dalsze prace, związane z dalszymi testami, likwidacją placu budowy, wykonaou pracac wykończeniowych i pełnej dokumentacji. Przewiduje sie zakończenie tych prac i rozpoczętocie załadunku paliwa do końca października.

Deklarowany terminu przekazania 3. bloku do eksploatacji przewiduje sie na kociec pierwszego kwartalu 2023 roku. Prace budowlane i montażowe na bliźniaczym bloku nr 4 są obecnie ukończone w ok. 96%, a przewidywany termin przekazania go do eksploatacji to koniec 2023 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze