Serwis informacyjny

Saskatchewan wybrało technologię reaktora SMR BWRX-300

Data dodania: poniedziałek, 25 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Kanadyjska firma Saskatchewan Power Corporation poinformowała o wybraniu, po dokładnej analizie kilku technologii małych reaktorów modułowych SMR, technologię reaktora GE-Hitachi BWRX-300 do potencjalnego wdrożenia w prowincji Saskatchewan w połowie lat 30.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

- To ważny kamień milowy, ponieważ Saskatchewan pracuje nad czystszą, bardziej zrównoważoną przyszłością – powiedział Don Morgan, minister odpowiedzialny za SaskPower. - Dzisiejsze ogłoszenie kontynuuje realizację celu Saskatchewan Growth Plan dotyczącego dalszego potencjalnego rozwoju bezemisyjnej technologii małych reaktorów modułowych - dodał.

Ocena SaskPower koncentrowała się na kilku kluczowych czynnikach, w tym bezpieczeństwie, gotowości technologii, wielkości produkcji, rodzaju paliwa i przewidywanym koszcie energii elektrycznej. Wybór nastpił po niezależnym i wszechstronnym procesie oceny, który obejmował również ścisłą współpracę z Ontario Power Generation oraz przegląd przeprowadzony przez Calian, niezależną firmę inżynieryjną z dużym doświadczeniem w kanadyjskim przemyśle jądrowym.

- Jesteśmy podekscytowani, że firma SaskPower wybrała naszą technologię, biorąc pod uwagę SMR do wytwarzania energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla – powiedział Jay Wileman, prezes i dyrektor generalny GEH. - Wierzymy, że BWRX-300 jest idealnym rozwiązaniem dla SaskPower i klientów, którzy chcą wywrzeć wpływ na zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne w znaczących ramach czasowych. Dekady doświadczenia w projektowaniu i licencjonowaniu w połączeniu z naszym sprawdzonym i istniejącym łańcuchem dostaw pozycjonują BWRX-300 jako wiodące rozwiązanie SMR - dodał.

SaskPower ocenił potencjał ogólnokanadyjskiego wdrożenia energii jądrowej na flocie bloków SMR, takie podejście zakłada wiele korzyści dla Saskatchewan, w tym niższe koszty regulacyjne, budowlane i operacyjne, jednocześnie eliminując ryzyko pierwszego wdrożenia FOAK.

W grudniu 2021 roku OPG wybrało GE-Hitachi BWRX-300 do swojego projektu Darlington New Nuclear Project w Ontario. Wybór tej samej technologii przez SaskPower pomaga zapewnić ogólnokanadyjskie, oparte na flocie podejście do wdrażania SMR.

SaskPower nie podejmie decyzji, czy zbudować SMR do 2029 roku. Wymagane jest kilka lat złożonych projektów, licencjonowania i prac regulacyjnych, aby utrzymać energetykę jądrową z SMR jako opcję do połowy lat 30. XXI wieku; Dwa kluczowe wymagania tej pracy to wybór technologii SMR i określenie odpowiedniej lokalizacji dla pierwszego obiektu energetyki jądrowej. SaskPower prowadzi obecnie szczegółową ocenę techniczną potencjalnych lokalizacji i oczekuje sie ze wybierze je w tym roku.


Podziel się z innymi


Komentarze