Serwis informacyjny

Vattenfall rozważa budowę bloku SMR w Szwecji

Data dodania: środa, 29 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował, iż wobec zwiększających się prognoz zużycia energii elektrycznej w Szwecji w nadchodzących dziesięcioleciach, rozpoczął prace nad przygotowaniem studium wykonalności budowy co najmniej dwóch małych reaktorów modułowych SMR na terenie sąsiadującym z istniejącą Elektrownią Jądrową Ringhals.

- Będziemy potrzebować wszystkich źródeł energii wolnych od paliw kopalnych, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Szwecji. SMR to technologia wolna od paliw kopalnych, która w ostatnim czasie przeszła długą drogę, dlatego chcemy zbadać warunki budowy małych reaktorów modułowych w pobliżu Elektrowni Jądrowej Ringhals - powiedziała Anna Borg, dyrektor generalna Vattenfall.

- Nie podjęto żadnych decyzji inwestycyjnych, ale wiosną zespół zarządzający Vattenfall pracował nad kwestią nowej elektrowni jądrowej w Szwecji. Pod warunkiem, że studium wykonalności potwierdzi, że będzie to opłacalne i zostaną spełnione wszystkie inne warunki przyszłej decyzji inwestycyjnej, w szczególności nowe przepisy dotyczące energetyki jądrowej, powinno być możliwe uruchomienie pierwszego reaktora SMR na początku 2030 roku – mówi Anna Borg.

Jak stwierdził w opublikowanym komunikacie Vattenfall, zapotrzebowanie na większą produkcję energii elektrycznej występuje w południowej Szwecji, dlatego studium wykonalności koncentruje się na lokalizacji reaktora SMR w południowych części kraju, głównie w pobliżu Elektrowni Jądrowej Ringhals.

- Ringhals jest odpowiednią lokalizacją dla nowej elektrowni jądrowej z kilku powodów. Z jednej strony możemy zastąpić dwa wyłączone reaktory Ringhals 1 i Ringhals 2 w ramach istniejącego prawodawstwa, a z drugiej strony istnieje już infrastruktura sieciowa, która ułatwia podłączanie nowych żródeł energii elektrycznej. Istnieje również duża akceptacja zarówno dla istniejącej, jak i nowej energii jądrowej w Ringhals i Forsmark. Jedną z głównych zalet jest również dostępna w Ringhals wykształcona kadra - mówi Torbjörn Wahlborg, szef Business Area Generation w Vattenfall.

Studium wykonalności zbada ogóle zagadnienia w celu oceny warunków przed podjęciem decyzji o budowie, prace nad nim rozpoczną się natychmiast i zostaną zakończone do końca 2023 roku lub na początku 2024 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze