Serwis informacyjny

MAEA udaje się z misją do Czarnobyla

Data dodania: poniedziałek, 25 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poprowadzi w tym tygodniu misję ekspercką do Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, aby wspomóc wysiłki na rzecz zapobiegania niebezpieczeństwu awarii jądrowej podczas obecnego konfliktu w kraju.

Sarkofag bloku 4 Czarnobylskiej EJ, fot. Portal nuclear.pl
Sarkofag bloku 4 Czarnobylskiej EJ, fot. Portal nuclear.pl

Zespół MAEA ds. bezpieczeństwa jądrowego, ochrony i zabezpieczeń będzie w Czarnobylu od 26 kwietnia, aby dostarczyć niezbędny sprzęt i przeprowadzić na miejscu ocenę radiologiczną miejsc, które rosyjskie siły okupowały przez pięć tygodni, zanim wycofały się 31 marca.

- Obecność MAEA w Czarnobylu będzie miała ogromne znaczenie dla naszych działań wspierających Ukrainę, która stara się przywrócić kontrolę dozorową nad elektrownią i zapewnić jej bezpieczną eksploatację – powiedział dyrektor Grossi. - W nadchodzących tygodniach nastąpią kolejne misje MAEA do tego i innych obiektów jądrowych na Ukrainie - dodał.

Podczas swojej pierwszej takiej misji do Czarnobyla MAEA zapewni operatorowi różnego rodzaju sprzęt do monitorowania promieniowania, w tym urządzenia do identyfikacji radionuklidów i mierniki mocy dawki promieniowania gamma. Do zakładu zostaną również dostarczone środki ochrony indywidualnej.
- Na podstawie naszych pomiarów naukowych i ocen technicznych będziemy w stanie lepiej zrozumieć tamtejszą sytuację radiologiczną – powiedział Grossi.

Ponadto eksperci MAEA ds. zabezpieczeń naprawią systemy zdalnego monitorowania zainstalowane w obiekcie, które na początku konfliktu przestały przesyłać dane do siedziby Agencji w Wiedniu.
Od czasu wycofania się rosyjskich wojsk z Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej Ukraina podjęła istotne kroki na rzecz bezpiecznej eksploatacji miejsca w którym obecnie znajdują się różne zakłady gospodarowania odpadami promieniotwórczymi.

Przeprowadziła pierwszą rotację personelu od trzech tygodni, a na początku zeszłego tygodnia przywróciła bezpośrednią komunikację między elektrownią jądrową a dozorem jądrowym, który nie działała od ponad miesiąca.

Jak informują władze Ukrainy ogólna sytuacja na obszarze Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia pozostaje trudna, częściowo z powodu uszkodzonych mostów i działań związanych z rozminowywaniem.


Podziel się z innymi


Komentarze