Serwis informacyjny

Departament Obrony USaa przystępuje do uruchomienia projektu Pele

Data dodania: niedziela, 24 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Biuro ds. Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony USA ogłosiło, że przystąpi do realizacji projektu Pele, którego celem jest zbudowanie i zademonstrowanie prototypowego mobilnego mikroreaktora zasilanego paliwem TRISO w Idaho National Laboratory.

Wizualizacja transportu mikroreaktorów, fot. INL
Wizualizacja transportu mikroreaktorów, fot. INL

Mikroreaktor jest mobilną konstrukcją, która będzie w stanie generować energię elektryczną z mocą 1-5 MWe przez co najmniej trzy lata. Będzie to pierwszy reaktor jądrowy IV generacji wytwarzający energię elektryczną zbudowany w USA.

W marcu 2020 roku wydano zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia analizy środowiskowej zgodnie z ustawą o polityce ekologicznej państwa, uruchamiając jednocześnie dwuletni konkurs na projekt mikroreaktora.

Do opracowania ostatecznego projektu prototypowego mobilnego wysokotemperaturowego reaktora gazowego wykorzystującego paliwo HALEU typu TRISO zostały wybrane BWXT Advanced Technologies i X-energy. Paliwo do reaktora będzie produkowane w zakładach BWXT przy wykorzystaniu zasobów wysoko wzbogaconego uranu Departamentu Energii.

Oba wybrane zespoły opracowały projekty reaktorów, które można zbudować tak, aby spełniały minimalne wymagania techniczne Departamentu Obrony, jednak tylko jeden projekt zostanie wybrany późną wiosną i wdrożony

Departament Obrony zużywa obecnie około 30 TWh energii elektrycznej rocznie i ponad 10 milionów galonów paliwa dziennie, a spodziewana elektryfikacja nietaktycznej floty pojazdów i spodziewany wzrost energochłonnych oznacza, że zużycie to prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Bezpieczny, mały, przenośny reaktor jądrowy zaspokoiłby to rosnące zapotrzebowanie dzięki bezemisyjnemu źródłu energii, które nie zwiększyłoby jego zapotrzebowania na paliwo, jednocześnie wspierając operacje o znaczeniu krytycznym w odległych i surowych środowiskach.

Departament Obrony długą historię napędzania amerykańskich innowacji, a energia jądrowa jest jednym z wielu przykładów – stwierdza Jay Dryer, dyrektor Biura ds. Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony.

W osobnym projekcie Siły Powietrzne USA w 2021 roku ogłosiły plany zbudowania pierwszego mikroreaktora w bazie sił powietrznych Eielson w Fairbanks na Alasce, który miałby zostać uruchomiony w 2027 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze