Serwis informacyjny

BWX Technologies rozwija koncepcję małego reaktora BANR

Data dodania: piątek, 15 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

11 kwietnia amerykańska firma BWX Technologies Inc. (BWXT) poinformowała o postępach w rozwoju swojej technologii mikroreaktorów BANR. BANR ma być przewoźnym reaktorem niewielkiej mocy wykorzystującym paliwo jądrowe TRISO. Jest to jedna z technologii rozwijanych w ramach Programu Demonstracyjnego Zaawansowanych Reaktorów (ARDP) współfinansowanego przez Departament Energii USA. Jak informuje BWXT, odpowiedzialna za ten projekt spółka zależna BWXT Advanced Technologies LLC (BWXT AT) sfinalizowała umowę o podziale kosztów projektu z departamentem.

Jednocześnie potwierdzono, że planowane próby paliwa TRISO przewidzianego dla reaktora BANR rozpoczną się w 2024 roku. Będą one prowadzone w reaktorze doświadczalnym ATR w Idaho National Laboratory. Celem prowadzonych prób będzie zebranie realnych danych eksploatacyjnych dotyczących paliwa w celu dopracowania jego konstrukcji i uzyskania homologacji amerykańskiego dozoru jądrowego. W rozwoju nowej technologii uczestniczy także drugi z amerykańskich krajowych ośrodków badawczych – Oak Ridge National Laboratory.

Program ARDP to uruchomiony w 2020 roku federalny program mający na celu wspomaganie rozwoju innowacyjnych technologii jądrowych i redukcję ryzyka dla zaangażowanych podmiotów prywatnych. Łączna wartość dofinansowania programu ARDP to około 600 mln dolarów w ciągu siedmiu lat. W jego ramach finansowane są prace nad trzema grupami technologii, przewidzianymi do realizacji odpowiednio w horyzoncie 2025-2027 (grupa 1), 2030-2034 lat (grupa 2) oraz od roku 2035. (grupa 3). BWXT BANR należy – obok czterech innych technologii – do środkowej kategorii, na której dofinansowanie przewidziano ok. 600 mln dolarów.

BANR ma być przewoźnym reaktorem o mocy cieplnej ok. 50 MW. Jest to reaktor termiczny chłodzony helem i moderowany grafitem wykorzystujący paliwo o wzbogaceniu 19,75%, czyli tzw. paliwo HALEU (czyli bliskie górnej granicy paliwa „niskowzbogaconego”). Planowane zastosowania to wytwarzanie energii elektrycznej (ok. 17 MW netto) oraz kogeneracja.

BWXT to firma wywodząca się z koncernu Babcock & Wilcox, który był jednym z wiodących dostawców technologii reaktorowych (przede wszystkim reaktorów wodnych ciśnieniowych) dla amerykańskiej cywilnej energetyki jądrowej. Koncern ten był także zaangażowany w wytwarzanie jądrowych układów napędowych dla amerykańskiej marynarki wojennej; BWXT kontynuuje te tradycje, natomiast nie posiada obecnie własnej technologii reaktorowej dla klientów cywilnych.

Na ilustracji wizualizacja instalacji z reaktorem BWXT BANR, rys. BWXT


Podziel się z innymi


Komentarze