Serwis informacyjny

Komunikat na temat stanu ukraińskich elektrowni jądrowych

Data dodania: wtorek, 15 marca 2022, autor: nuclear.pl

Przedstawiamy poniżej aktualizację i podsumowanie ostatnich informacji dotyczących obiektów jądrowych na Ukrainie.

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

W Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej od 24 lutego przebywa bez zmiany 211 osobowa załoga pracowników i żołnierzy strzegących jej bezpieczeństwa. Pracami kieruje pod nadzorem wojsk okupacyjnych kierownik zmiany - Walentyn Geiko.

W niedzielę o godz. 19:07 ukraińskim służbom udało się naprawić linie zasilające i przystępiono do przywracania zasilania w Strefie Wykluczenia i Sławutyczu, jednakże w poniedziałek rano zostały one ponownie zniszczone. W międzyczasie do elektrowni dotarły zapasy paliwa do generatorów awaryjnych.

Na chwilę obecną nie ma nowych informacji dotyczących możliwości przywrócenia zasilania w Strefie Wykluczenia. Nie udało się również przywrócić działania automatycznego systemu pomiaru skażeń promieniotwórczych.

11 dzień pod okupacją rosyjskich wojsk znajduje się również Zaporoska Elektrownia Jądrowa, na terenie której przebywa obecnie do 500 do 900 rosyjskich najeźdźców wyposażonych w około 50 szt. ciężkiego sprzętu.

Jak poinformował ukraiński dozór jądrowy, wczoraj w bezpośredniej okolicy centrum szkoleniowego oraz samej elektrowni dokonano zdetonowania ładunków wybuchowych. Zdarzenie to nie miało wpływu na stan reaktorów jądrowych.

Na terenie elektrowni przebywa nadal 11 specjalistów Rosatomu, z czego służy Energoatomu zidentyfikowały i podały do publicznej wiadomości dane 8 z tych osób.

W działaniu pozostają dwa bloki Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, na kolejnych dwóch prowadzone są prace serwisowe. Zautomatyzowany system kontroli sytuacji radiacyjnej w elektrowni i wokół niej pracuje normalnie.


Podziel się z innymi


Komentarze