Serwis informacyjny

Komunikat na temat stanu ukraińskich elektrowni jądrowych

Data dodania: niedziela, 6 marca 2022, autor: nuclear.pl

Według stanu na 6 marca 2022 roku o godzinie 15:00 czasu miejscowego, ukraińskie elektrownie jądrowe pracowały stabilnie z całkowitą mocą 7,01 GWe zapewniając niemal 54% produkowanej w kraju energii elektrycznej.

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

Pomimo trwającej od 24 lutego wojny na Ukrainie system elektroenergetyczny tego kraju pracuje stabilnie w trybie autonomicznym. Częstotliwość sieci jest utrzymywana na poziomie 50 Hz, działają wszystkie rodzaje elektrowni - jądrowe, konwencjonalne i wodne.

Obecnie na Urainie pracuje 8 bloków jądrowych: blok 2 i 4 Zaporoskiej EJ, blok 1 Chmielnickiej EJ, blok 2, 3 i 4 Rówieńskiej EJ, blok 1 i 2 Południowo-ukraińskiej EJ.

Sytuacja radiacyjna, pożarowa oraz ekologiczna we wszystkich elektrowniach jądrowych oraz w ich sąsiedztwie pozostaje w normie. Pojawiły się informacje, iż wojska okupacyjne zmierzają w kierunku Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej położonej w obwodzie mikołajewskim celem jej zajęcia.

Dozór jądrowy Ukrainy poinformował również o ostrzale rakietowym budynków "Charkowskiego Instytutu Fizyki i Techniki", w którym znajduje się wyłączone od 24 lutego "Źródło neutronów oparte na zestawie podkrytycznym sterowanym liniowym akceleratorem elektronów".

Pod okupacją rosyjskich wojsk pozostają 11 dzień obiekty jądrowe w Czarnobylskiej Strefe Wykluczenia, gdzie przetrzymywanych jest rownież okolo 300 pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Energoatom przekazał dziś informacje o ataku hakerskim na ich strony internetowe, wobec czego pojawiające się na niej informacje mogą być nieprawdziwe.

Minister energetyki Ukrainy Herman Galushchenko poinformował również o wystąpieniu dziś do różnych międzynarodowych organizacji, m.in OBWE, Komisji Europejskiej czy ONZ w sprawie wzmocnienia monitoringu i kontroli sytuacji w obiektach jądrowych w Ukrainie.


Podziel się z innymi


Komentarze