Serwis informacyjny

Słowacja rozpoczęła poszukiwania nowego dostawcy paliwa jądrowego

Data dodania: piątek, 4 marca 2022, autor: nuclear.pl

Wicepremier i minister gospodarki Republiki Słowackiej Richard Sulik poinformował przedwczoraj iż w związku z napaścią Rosji na Ukrainę Słowacja rozpoczęła poszukiwania dostawcy paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych, który będzie w stanie zastąpić rosyjską firmę TVEL wchodzącą w skład koncernu Rosatom.

EJ Mochovce, fot. SE
EJ Mochovce, fot. SE

Według niego rozpoczęły się już negocjacje z zachodnimi firmami, które mogą zastąpić dotychczasowego dostawcę paliwa do słowackich reaktorów WWER-440 model V-213. Preferowanym dostawcą jest amerykański Westinghouse, jednakże jak poinformowano, dostawy paliwa jądrowego ze Stanów Zjednoczonych mogą kosztować znacznie więcej niż z Rosji.

Dzień wcześniej, 1 marca 2022 roku, pomimo zamkniętej przestrzeni powietrznej dla samolotów Federacji Rosyjskiej samolot Ił-76 linii lotniczych Wołga-Dniepr dostarczył z Moskwy do Bratysławy świeże paliwo jądrowe przeznaczone dla Elektrowni Jądrowej Bohunice.

Zgodnie z informacjami o locie, samolot o numerze rejestracyjnym RA-76952 wystartował z lotniska Domodiedowo o 05:58 czasu moskiewskiego i wylądował na międzynarodowym lotnisku Stefanik w Bratysławie o 06:22 czasu lokalnego, spędzając 2 godziny i 24 minuty w locie.

Przypomnimy, iż na Słowacji działają dwie elektrownie jądrowe: Mochovce i Bohunice, obie wyposażone w łącznie 4 reaktory WWER-440 model V-213. w Elektrowni Jądrowej Mochovce trwają również prace nad dokończeniem dwóch kolejnych bloków WWER-440.

Informacje o rozpoczęciu procesu poszukiwania źródeł alternatywnych dostaw surowców energetycznych dla Słowacji, w tym paliwa jądrowego dla elektrowni jądrowych potwierdził również wicepremier i minister finansów Igor Matovič.


Podziel się z innymi


Komentarze