Serwis informacyjny

UAMPS zakończył badania terenowe pod budowę bloku SMR

Data dodania: środa, 2 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS), inwestor rozważający budowę prototypowej instalacji z małymi reaktorami modułowymi firmy NuScale, poinformował o zakończeniu terenowych badań geotechnicznych w planowanej lokalizacji elektrowni na terenie Idaho National Laboratory.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Badania trwały od sierpnia ubiegłego roku a ich wyniki pozwolą na sporządzenie charakterystyki geologicznej wybranej lokalizacji oraz szczegółowych informacji o ewentualnych zagrożeniach sejsmicznych, co jest niezbędnym elementem przygotowania do budowy obiektu jądrowego. Jednocześnie utworzono sieć punktów pomiarowych wód gruntowych i stację monitoringu meteorologicznego, które będą teraz zbierać dane niezbędne do opracowania raportów środowiskowych.

– Bezpieczne ukończenie tych leżących na ścieżce krytycznej [inwestycji] w trudnych warunkach pogodowych i bez negatywnego wpływu na harmonogram jest niezwykłym osiągnieciem – komentuje dr Shawn Hughes, dyrektor projektu budowy nowej instalacji. – Zespół firmy Fluor i jej podwykonawców wyjątkowo dobrze poradził sobie z planowaniem i realizacją prac.

Równolegle z badaniami terenowymi postępują prace nad przygotowaniem wniosku o wydanie zintegrowanego zezwolenia na budowę i eksploatację elektrowni (tzw. COLA – Combined License Application). Przedłożenie gotowej dokumentacji do amerykańskiej służby dozoru jądrowego NRC jest obecnie planowane na 2024 rok. UAMPS przewiduje uruchomienie instalacji w 2029 roku.

Nowa elektrownia UAMPS, znana jako Carbon Free Power Project, realizowana ma być przy użyciu nowej technologii małych reaktorów modułowych firmy NuScale Power, od niedawna znanej pod nazwą handlową VOYGR (co na polski można zgrubnie przełożyć jako PODRŻNK). Niejasna pozostaje ostateczna moc instalacji.

Na wczesnym etapie rozwoju projektu mówiono o dwunastu modułach, które ówcześnie miały mieć moc elektryczną po 60 MW każdy. Obecnie wspomina się raczej o sześciu (instalacja VOYGR-6), aczkolwiek w międzyczasie pojedyncze moduły urosły do 77 MW, choć zgodnie z informacjami podawanymi przez inwestora rozważa się także opcje z czterema, sześcioma i dwunastoma reaktorami.

Warto przy tej okazji wskazać na dużą nieostrość pojęcia SMR, która była zresztą przedmiotem dyskusji na naszym forum. Sześcioreaktorowa instalacja VOYGR-6 rozwijać będzie moc elektryczną brutto 462 MW, prawie identyczną do bloku z jednym projektowanym obecnie reaktorem ciśnieniowym Rolls-Royce, który również określany jest jako „mały reaktor modułowy”.


Podziel się z innymi


Komentarze