Serwis informacyjny

Testy systemów CSFSF na Ukrainie

Data dodania: czwartek, 27 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Firma Energoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformowała, że w dniu 24 stycznia 2022 roku zakończyła wstępne testy systemów nowego Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa (CSFSF) znajdującego się na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

26 stycznia rozpoczęły się kompleksowe testy Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa na zimno (bez wypalonego paliwa jądrowego), które potrwają do 4 lutego.

CSFSF jest magazynem typu suchego, w którym wypalone paliwo będzie przechowywane w dwuściennych kontenerach ze stali nierdzewnej. Budowany od listopada 2017 roku przez amerykański Holtec obiekt jest przeznaczony do przechowywania łącznie 16 530 zużytych zespołów paliwowych, w tym 12 010 zespołów z reaktorów WWER-1000 i 4520 zespołów z WWER-440.

W CSFSF będzie składowane paliwo z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej i Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej oraz zeszklone odpady wysokoaktywne pochodzące z przerobionego w Rosji ukraińskiego paliwa.

Pojemniki zawierające wypalone paliwo z Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej mają trafić do CSFSF pod koniec kwietnia. Zaporoska Elektrownia Jądrowa posiada własny magazyn zużytego paliwa na miejscu, który został oddany do użytku w 2001 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze