Serwis informacyjny

Ontario Power Generation wybiera technologię BWRX-300

Data dodania: piątek, 3 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

Kanadyjska firma Ontario Power Generation wybrała mały reaktor modułowy SMR BWRX-300 do rozbudowy obiektu jądrowego w Darlington i będzie współpracować z GE Hitachi Nuclear Energy w celu wdrożenia tego reaktora. Pierwszy w Kanadzie komercyjny SMR do pracy w sieci elektroenergetycznej może zostać ukończony już w 2028 roku.

Firmy będą współpracować w zakresie projektowania, planowania, przygotowania materiałów licencyjnych i zezwoleń oraz działań związanych z przygotowaniem terenu. Prace ziemne i przygotowawcze na budowie rozpoczną się wiosną 2022 roku. Jak poinformowała OPG ma ona złożyć wniosek do Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC) o pozwolenie na budowę do końca przyszłego roku.

Elektrownia Jądrowa Darlington, wyposażona w działające bloki CANDU jest obecnie jedynym obiektem posiadającym w Kanadzie licencję na budowę nowych bloków jądrowych. OPG otrzymało od CNSC licencję na przygotowanie lokalizacji nowych bloków w 2012 roku, po zakończeniu oceny środowiskowej, która obejmowała również badanie opinii publicznej, ale zmniejszenie prognozowanego zapotrzebowania na energię elektryczną doprowadziło do odroczenia planów.

W ubiegłym roku OPG ogłosiła, że wznawia planowanie dodatkowej produkcji energii jądrowej w tej lokalizacji za pomocą SMR, zamiast dużego konwencjonalnego reaktora, jak wcześniej przewidywano. CNSC niedawno przyznało 10-letnie odnowienie licencji na przygotowanie terenu, która miała wygasnąć w sierpniu 2022 roku.

- Wiemy, że energia jądrowa jest kluczowym, sprawdzonym źródłem energii w podstawie obciążenia o zerowej emisji, które pomoże nam osiągnąć zerową emisję netto jako firma do 2040 roku i będzie działać jako katalizator efektywnej dekarbonizacji całej gospodarki do 2050 roku – powiedział prezes i dyrektor generalny OPG Ken Hartwick.

- Posuwając się naprzód, wraz z naszym wiodącym w branży partnerem technologicznym GE Hitachi, we wdrażaniu innowacyjnej technologii dla SMR w Darlington, OPG toruje drogę do rozwoju i wdrażania nowej generacji energetyki jądrowej w Kanadzie i poza jej granicami - dodał Hartwick.

BWRX-300 to SMR o mocy 300 MWe chłodzony wodą z naturalną cyrkulacją i z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, wykorzystujący podstawy projektowania i licencjonowania reaktora wrzącego ESBWR firmy GEH, który został certyfikowany przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.

Obecnie jest on poddawany wstępnej ocenie VDR (ang. Vendor Design Review) przez Kanadyjską Komisję ds. Bezpieczeństwa Jądrowego. Oprócz BWRX-300, OPG rozważało również instalację w Darlington zintegrowanego reaktora chłodzonego stopioną solą firmy Terrestrial Energy oraz wysokotemperaturowego chłodzonego gazem reaktora Xe-100 skonstruowanego przez firmę X-energy.

Badanie przeprowadzone w 2020 roku przez Conference Board of Canada wykazało, że SMR o mocy 300 MWe w skali sieciowej, zbudowany w Ontario i eksploatowany przez 60 lat, stworzyłby tysiące bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy od rozwoju projektu po likwidację. Niezależny raport PwC Canada na zlecenie GEH oszacował, że budowa i eksploatacja pierwszego BWRX-300 w Ontario wygeneruje 2,3 mld CAD (7,3 mld PLN) do PKB, 1,9 mld CAD dochodów z pracy i ponad 750 milionów CAD w federalnych, prowincjonalnych i gminnych dochodach podatkowych w całym okresie jego życia, przy czym oczekuje się, że każdy kolejny BWRX-300 wdrożony w Ontario i innych prowincjach będzie generował ponad 1,1 miliarda CAD do PKB i ponad 300 milionów CAD w dochodach podatkowych.


Podziel się z innymi


Komentarze