Serwis informacyjny

Energia elektryczna z HPC mniej emisyjna niż z wiatru czy słońca

Data dodania: wtorek, 23 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Jak wynika z opracowań, przeprowadzonych na zlecenie EDF przez ekspertów Ricardo Energy & Environment i zweryfikowanych przez konsultingową firmę WSP, emisja dwutlenku węgla z energii elektrycznej wytwarzanej przez najnowsze elektrownie jądrowe w Wielkiej Brytanii będzie jeszcze niższa niż z energii wiatrowej czy słonecznej.

Szczegółowa i niezależnie zweryfikowana analiza emisji została przeprowadzona dla budowanej Elektrowni Jądrowej Hinkley Point C wyposażonej w dwa bloki EPR o mocy 1630 MWe.

EDF poinformowało, że zleciło sporządzenie raportu "w celu poinformowania o potencjalnym wpływie cyklu życia na środowisko związanym z budową, eksploatacją i likwidacją przyszłej Elektrowni Jądrowej HPC, pod względem produkcji energii elektrycznej wytworzonej, a następnie dostarczonej do dalszego użytkownika".

Badanie, jak stwierdzono, "jest zgodne z międzynarodowymi standardami i jest uważane za jedno z najbardziej szczegółowych, jakie kiedykolwiek podjęto dla elektrowni jądrowej". Ponadto firma poinformowała, że przygotowuje ocenę dla całego cyklu życia HPC i będzie publicznie komunikować te wyniki.

W publikowanym badaniu podano że w wytworzeniem 1 kWh energii elektrycznej netto w HPC wiąże się emisja 5,49 grama ekwiwalentu CO2, podczas gdy współczynnik z uwzględnieniu wpływu sieci przesyłowych i dystrybucyjnych wynosi 10,91 g wobec średniej emisyjności energetyki wiatrowej na poziomie około 12 g ekwiwalentu CO2 na kWh i 48 g ekwiwalentu CO2 na kWh w przypadku energii słonecznej.


Podziel się z innymi


Komentarze