Serwis informacyjny

Budowa 4. bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej ruszy na przełomie roku

Data dodania: sobota, 23 października 2021, autor: nuclear.pl

- Prace nad pierwszym na Ukrainie blokiem AP1000 mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku – zapowiedział pełniący obowiązki prezesa Energoatomu Petro Kotin.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom
Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jako pierwszy będzie realizowany projekt budowy 4. bloku w Chmielnickiej Elektrowni Jadrowej z wykorzystaniem głównego wyposażenia technologicznego z anulowanego projektu VC Summer w USA.

- Rozpoczęcie projektu planowane jest na koniec tego roku – początek przyszłego – powiedział Kotin, dodając, że „w najbliższej przyszłości planowanych jest podpisanie szeregu umów dwustronnych, w tym umowy międzyrządowej między Ukrainą a USA".

We wrześniu br. w Waszyngtonie podpisano szereg przełomowych umów między USA a Ukrainą. Wśród nich było porozumienie o współpracy między Energoatom i Westinghouse, w którym również określono jako „projekt pilotażowy” budowę 4. bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

Blok ten budowany był od 1987 roku w rosyjskiej technologii WWER-1000, ale w 1990 roku przerwano ją przy zaawansowaniu 28%.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Kotina nowy blok AP1000 ma być budowany na działce sąsiadującej z istniejącym 4 blokiem. Istniejąca infrastruktura ma być ewentualnie wykorzystana jako budynki pomocnicze bądź tymczasowe na okres budowy.


Podziel się z innymi


Komentarze