Serwis informacyjny

NuScale Power wybrał producenta pierwszego reaktora modułowego SMR

Data dodania: niedziela, 30 września 2018, autor: nuclear.pl

Jak poinformował NuScale Power wybrał on BWX Technologies Inc (BWXT) jako pierwszego producenta małego reaktora modułowego (SMR – Small Modular Reactor). Oznacza to przejście do fazy produkcyjnej i stanowi istotny postęp w wprowadzaniu technologii na rynek.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

NuScale z siedzibą w Portland w stanie Oregon wybrało BWXT po 18-miesięcznym procesie selekcji, której celem był wybór firmy mającej udoskonalić projekt NuScale pod względem możliwości produkcyjnych, montażowych i transportowych. Firma BWXT z siedzibą w Wirginii rozpocznie niezwłocznie prace nad pierwszą fazą produkcji, która potrwa do czerwca 2020 roku. BWXT spodziewa się, że w ramach projektu wykorzysta dostawy komponentów firmy Precision Custom Components z Pensylwanii

NuScale poinformował, że kontrakt na pozostałe dwie fazy tj. przygotowania komponentów do produkcji a następnie produkcji zostanie podpisany w późniejszym terminie.

Osiemdziesiąt trzy firmy z dziesięciu krajów wyraziły zainteresowanie procesem selekcji. Prezes i dyrektor generalny NuScale Power - John Hopkins, powiedział, że duże doświadczenie przemysłowe BWXT było obok amerykańskiego pochodzenia najważniejszym kryterium selekcji. - Nasza technologia przyniesie dobrobyt ekonomiczny ludziom zamieszkałym tutaj, jednocześnie poprawiając jakość życia ludzi na całym świecie poprzez dostarczanie elastycznej, wolnej od emisji elektryczności - powiedział prezes NuScale.

- Unikalna konstrukcja SMR firmy NuScale może być produkowana w fabryce i zapewnia skalowalną moc w zależności od potrzeb. Jesteśmy podekscytowani współpracą z NuScale, aby wcielić ich przełomowy projekt w życie - powiedział prezes i dyrektor generalny BWXT - Rex Geveden.

Konstrukcja SMR firmy NuScale mieści rdzeń reaktora, stabilizator ciśnienia i wytwornicę pary w jednyej obudowie bezpieczeństwa. Pojedynczy moduł reaktora może wytworzyć 50 MWe (brutto) energii elektrycznej i ma długość niewiele ponad 25 metrów, średnicę 4,6 metra i masę 450 ton, zawiera proste, redundantne i niezależne funkcje bezpieczeństwa. Cała elektrownia może zawierać do 12 modułów, produkując nawet 600 MWe (brutto).

Reaktor NuScale przechodzi proces certyfikacji przez Amerykańską Komisję ds. Energii Jądrowej (US Nuclear Regulatory Commission - NRC) jako pierwszy SMR. NRC zakończyła pierwszą fazę badań w kwietniu 2018, w sierpniu 2020 ma ukończyć swoje sprawozdanie z oceny bezpieczeństwa. NuScale oczekuje, że wniosek certyfikacyjny zostanie zatwierdzony przez NRC w następnym miesiącu.

Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) planuje na połowę lat dwudziestych wykonanie 12-modułowej instalacji NuScale w Idaho National Laboratory.


Podziel się z innymi


Komentarze