Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1691-1700) z 3832 » następne

Izotop hel-3 może oznaczać rewolucję w energetyce. Największe mocarstwa przygotowują się do wydobycia go z Księżyca

Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii - bez dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Dodatkowo 70 proc. energii zostaje w procesie przekształcone na energię elektryczną. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię na 250 lat.
czytaj więcej

TVEL wyprodukował paliwo jądrowe do pierwszego załadunku bloku 2 Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

Nowosybirskie Zakłady Koncentratów Chemicznych (ПАО НЗХК), część koncernu paliwowego TVEL z powodzeniem zakończyły końcową inspekcję wyprodukowanej partii paliwa jądrowego dla pierwszego załadunku reaktora bloku energetycznego nr 2 białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. W ramach prowadzonej inspekcji dokonano również załadunek paliwa do specjalnych pojemników transportowych.
czytaj więcej

Polska firma umacnia pozycję na rynku usług dla energetyki jądrowej

Firma Ecol z Rybnika przeprowadziła w kwietniu czyszczenie hydrodynamiczne oraz płukanie układów olejowych dwóch nowych turbogeneratorów bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji. Usługa miała na celu przygotowanie nowych układów olejowych do pierwszego uruchomienia turbozespołów. Podobne prace zaplanowano jeszcze na ten rok przy bloku nr 4.
czytaj więcej

Polscy naukowcy i ekolodzy domagają się wycofania Niemiec z zamykania energetyki jądrowej

Grupa ponad 100 polskich przedstawicieli nauki i działaczy ekologicznych podpisała się pod listem otwartym w sprawie wyłączania z eksploatacji sprawnych elektrowni jądrowych działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Skierowany do przywódców, aktywistów ekologicznych i obywateli Niemiec, list ma na celu rozważenie wycofania się z planów wyłączenia sprawnych, działających na terenie Niemiec elektrowni jądrowych.
czytaj więcej

Fizycy: można będzie wytworzyć jeszcze cięższe pierwiastki

Naukowcy z Wydziału Fizyki UW oraz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wskazują na możliwość wytworzenia w laboratoriach w niedługim czasie dwóch nowych pierwiastków superciężkich oraz kilku nowych izotopów pierwiastków już odkrytych. W obliczeniach uwzględniających nie brane wcześniej pod uwagę procesy wykorzystano model teoretyczny stworzony w Warszawie.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1691-1700) z 3832 » następne