Serwis informacyjny

Energetyka jądrowa tematem polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych

Data dodania: sobota, 31 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl

- Rozmawialiśmy o długookresowej strategii dla klimatu, sprawiedliwej transformacji europejskiej i współpracy w dziedzinie polityki jądrowej - powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski po zakończeniu polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 28 sierpnia 2019 roku w Warszawie.

Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, fot. ME
Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, fot. ME

Energetyka była jednym z głównych tematów rozmów prowadzonych pod przewodnictwem premierów Polski i Czech: Mateusza Morawieckiego i Andreja Babisa. Dyskutowano o kwestiach związanych ze zmianami w unijnej polityce klimatycznej, o dążeniach do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i krajowych projektach na rzecz energii i czystego powietrza.

Wiceminister Tomasz Dąbrowski przypomniał, że Polska nie jest zwolennikiem rewolucyjnych przemian w energetyce. - Stawiamy na sprawiedliwą transformację oznaczającą przeciwdziałanie nierównomiernemu rozkładowi kosztów pomiędzy państwa członkowskie. Należy też pamiętać o kosztach społecznych, które obciążą w szczególności gospodarki i regiony Unii o wysokim wykorzystaniu węgla - posumował.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli się za inicjatywą utworzenia polsko-czeskiej grupy eksperckiej, która zajęłaby się wymianą informacji na temat energetyki jądrowej, negocjacji z Komisją Europejską, rozważanych modeli biznesowych i finansowych. Równocześnie strona polska z zadowoleniem przyjęła zdecydowane stanowisko Czech, Słowacji i Węgier w sprawie konieczności rozwoju energetyki jądrowej.

Dzisiejsze konsultacje międzyrządowe przypadają na okres pełnienia przez Czechy prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Natomiast na koniec września planowane jest posiedzenie Rady UE ds. energii. Będzie to ważna okazja do wzajemnej weryfikacji przez państwa członkowskie krajowych celów redukcyjnych w kontekście planowanych decyzji Rady Europejskiej.

Energetyka jądrowa stanowi znaczny udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Czechach. Według MAEA w 2018 roku wyprodukowano w czeskich elektrowniach jądrowych 28 255,4 GWh energii elektrycznej netto, co stanowiło 34,50 % całkowitej produkcji energii elektrycznej, wynoszącej 81 896,4 GWh.

Aktualnie w Czechach pracuje sześć bloków jądrowych wyposażonych w reaktory WWER, tj. cztery bloki z reaktorami WWER-440 V-213 w elektrowni jądrowej Dukovany oraz dwa bloki wyposażone w reaktory WWER-1000 V-230 w elektrowni jądrowej Temelin.

Źródło: ME, nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze