Serwis informacyjny
Zbiornik rosyjskiego reaktora badawczego MBIR przeszedł próbę ciśnieniową
Data dodania: poniedziałek, 26 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl
Atommasz, oddział firmy AEM Technology z Wołgodońska, poinformował o zakończeniu próby ciśnieniowej zbiornika wielofunkcyjnego, prędkiego, badawczego reaktora chłodzonego sodem - MBIR (ros. Многоцелевой исследовательский реактор на быстрых нейтронах). Jest to jeden z kluczowych etapów produkcji reaktora.
Reaktor MBIR jest budowany w Instytucie Naukowym Instytucie Badawczym Reaktorów Jądrowych (ros. Научно-исследовательский институт атомных реакторов) w Dmitrowgradzie, w rosyjskim Obwodzie Uljanowskim.
Atommasz poinformował, że procedura polegała na użyciu 600-tonowego dźwigu do umieszczenia reaktora w hydraulicznej skrzyni testowej. Zainstalowano pokrywę reaktora, a zbiornik wypełniono osiemdziesięcioma tonami specjalnie przygotowanej wody. Firma twierdzi, że podczas prób hydraulicznych w reaktorze wytworzono maksymalne ciśnienie 14 atmosfer. To potwierdziło wytrzymałość materiału rodzimego i spoin.
- Próba wodna jest dla nas standardową procedurą, ale MBIR jest produktem cienkościennym i ma grubość ścianek 12 razy mniejszą niż zwykły reaktor Atommash typu WWER. Praca z tak cienką strukturą jest znacznie trudniejsza - powiedział Rowshan Abbasow, dyrektor oddziału Atommash w AEM Technology. Dla porównania obudowa MBIR ma 25-50 mm, zaś reaktora WWER-1200 - 300 mm.
Zbiornik reaktora przejdzie teraz testy próżniowe. Na koniec wszystkich badań będzie przeprowadzony montaż próbny wszystkich elementów reaktora badawczego i próby pneumatyczne.
Reaktor MBIR będzie najpotężniejszym z istniejących, skonstruowanych i zaprojektowanych reaktorów badawczych na świecie. Jest reaktorem prędkim, chłodzonym sodem o mocy 150 MWt i ma żywotność projektową określoną na 50 lat. Będzie to wielopętlowy reaktor badawczy zdolny do testowania chłodziwa ołowiowego, ołowiowo-bizmutowego i gazowego, działający na paliwie MOX (mieszaniny uranu i tlenku plutonu). Naukowy Instytut Badawczy Reaktorów Jądrowych zamierza pracować nad opracowaniem instalacji zamkniętego cyklu paliwowego dla reaktorów MBIR, wykorzystując pirochemiczne przetwarzanie odpadów opracowane na skalę pilotażową.
Projekt MBIR ma być otwarty na współpracę zagraniczną w związku z udziałem międzynarodowym projekcie MAEA dotyczącym innowacyjnych reaktorów jądrowych i cykli paliwowych INPRO (ang. Innovative Nuclear Reactors and Fuel Cycles).
MBIR zastąpi eksperymentalny prędki reaktor BOR-60, który rozpoczął działalność w Instytucie w 1969 roku.
AEM-Technology jest jednostką AEM, filii energetycznej rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej ROSATOM.