Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1401-1410) z 3825 » następne

Korea współpracuje z Polską w szkoleniu kadr na potrzeby programu polskiej energetyki jądrowej

Korea Hydro & Nuclear Power, światowy lider w energetyce jądrowej, ogłosił podczas seminarium „Rozwój zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej pomiędzy Polską a Koreą” swoją gotowość do poszerzenia obecnej współpracy z polskimi instytucjami akademickimi oraz chęć wsparcia Polski w procesie kształcenia krajowych liderów w dziedzinie energetyki jądrowej – specjalistów o wysokich kompetencjach i wiedzy w obszarach zarządzania i inżynierii.
czytaj więcej

Polsko-francuskie rozmowy dotyczące możliwości współpracy w energetyce jądrowej

2 lutego 2021 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z odwiedzającym Warszawę ministrem Franckiem Riesterem odpowiedzialnym za handel zagraniczny Francji, który sprawuje funkcję przy ministrze ds. Europy i spraw zagranicznych.
czytaj więcej

Rajewski: polska elektrownia jądrowa nie doprowadzi do wysiedlenia Niemców z Berlina

Dwa dni temu w mediach niemieckich [1][2] (a potem i gdzieniegdzie w polskich) pojawiły się alarmistyczne artykuły stwierdzające, że awaria w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej może spowodować zagrożenie nawet dla rejonu Berlina i Hamburga, odległych o ponad 400 km (w artykułach podano 450 km, w istocie do Berlina z obu rozpatrywanych lokalizacji jest mniej niż 400, ale nie bądźmy drobiazgowi). Artykuły powoływały się na analizę szwajcarskich specjalistów i okraszone były sugestywną grafiką istotnie pokazującą rozchodzenie się chmury skażeń z rejonu Żarnowca w rejon Berlina.
czytaj więcej

Polska przyjęła zintegrowany plan działania w zakresie ochrony fizycznej INSSP

Polska przyjęła Zintegrowany Plan Działania INSSP (ang. Integrated Nuclear Security Support Plan) w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych na lata 2020-2023. Ma on na celu wzmocnienie ram instytucjonalnych i prawnych dla zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do obiektów i materiałów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych.
czytaj więcej

Międzynarodowe warsztaty o finansowaniu energetyki jądrowej z udziałem wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego

14 stycznia 2021 roku z rozpoczęły się dwudniowe wirtualne warsztaty nt. finansowania energetyki jądrowej, współorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Agencją Energii Jądrowej OECD (NEA OECD) oraz Międzynarodowymi Ramami ds. Współpracy w Energetyce Jądrowej (IFNEC). W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
czytaj więcej

Powstanie elektrowni jądrowej może obniżyć ceny prądu dla odbiorców. Wiele zależy jednak od przyjętego modelu biznesowego

Wybór modelu biznesowego dla polskich elektrowni jądrowych to jedna z najważniejszych decyzji gospodarczych, jaką podejmie rząd. Zaważy ona na rozwoju całej gospodarki na kolejnych kilka dekad. Może także wesprzeć jej odbudowę po kryzysie wywołanym pandemią – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego „Energetyka jądrowa dla Polski”. Eksperci podkreślają w nim, że Polski nie stać już na węgiel, a koszty energii elektrycznej generowanej przez atom należą do najniższych, co może przełożyć się na rachunki dla odbiorców. Dlatego rząd powinien priorytetowo potraktować projekt budowy reaktorów jądrowych.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1401-1410) z 3825 » następne