Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1391-1400) z 3825 » następne

KHNP chce uczestniczyć w polskim programie jądrowym

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego koreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) z zadowoleniem odniosła się do przyjęcia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, którego celem jest budowa elektrowni jądrowych o mocy zainstalowanej 6 – 9 GW w oparciu o duże sprawdzone reaktory wodno-ciśnieniowe. Spółka przedstawiła swoje globalne kompetencje w dziedzinie energetyki jądrowej oraz zadeklarowała chęć podzielenia się z Polską swoim blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji najnowszej generacji elektrowni jądrowych.
czytaj więcej

Studia "Nuclear Power Engineering" na Politechnice Wrocławskiej

Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej uruchamia nową specjalność na studiach magisterskich. Nuclear Power Engineering to trzy semestry wykładów, laboratoriów i zajęć – w języku angielskim – przygotowujących do pracy w sektorze energetyki jądrowej. Studenci mogą też liczyć na wycieczki naukowo-dydaktyczne w elektrowniach jądrowych i wykłady zaproszonych gości z czołowych koncernów energetycznych i zagranicznych uczelni.
czytaj więcej

NOMATEN: w 2020 osiągnęliśmy zdolność operacyjną i zbudowaliśmy zespół który ruszył z projektami w dziedzinie badań materiałowych

NOMATEN, międzynarodowa agenda badawcza działająca w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, podsumowuje swój pierwszy rok aktywności. Priorytetem centrum są badania nad nowymi i ulepszonymi materiałami dla przemysłu i medycyny nuklearnej. W 2020 dołączyło do NOMATEN 10 naukowców (w tym 7 z zagranicy) którzy, pomimo pandemii, kontynuują swoje badania i rozpoczynają nowe projekty. W 2021 natomiast planowane jest podwojenie liczebności zespołu naukowców i rozbudowa infrastruktury badawczej.
czytaj więcej

Nowe akty wykonawcze do Prawa atomowego

W Dzienniku Ustaw ogłoszono pięć nowych aktów wykonawczych do ustawy – Prawo atomowe. Mają one na celu zwiększenie poziomu ochrony radiologicznej przy pracy ze źródłami promieniotwórczymi. Nowe przepisy wdrażają również wymagania w zakresie pomiarów zawartości wybranych izotopów promieniotwórczych w materiałach budowlanych.
czytaj więcej

Estońska Fermii Energia analizuje możliwe lokalizacje składowiska wypalonego paliwa

W opracowaniu Deep Isolation wykonanym na zlecenie Fermi Energia, spółki zajmującej się wdrażaniem zaawansowanych reaktorów, dokonano analizy potencjalnej przydatności terenów w Estonii pod kątem lokalizacji składowiska odpadów jądrowych w głębokich horyzontalnych otworach wiertniczych. Wstępna ekspertyza nie wykazała żadnych fundamentalnych ograniczeń geologicznych w składowaniu odpadów promieniotwórczych w Estonii oraz potwierdziła, że szereg lokalizacji może potencjalnie spełniać wymogi przepisów bezpieczeństwa MAEA.
czytaj więcej

OZE i atom mogą zastąpić węgiel szybciej, niż przewiduje rząd

Wprowadzenie energetyki jądrowej i połączenie jej z OZE to jedyny realny sposób osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej – wskazuje Instytut Sobieskiego. Eksperci podkreślają, że odejście od węgla może nastąpić szybciej, niż przewidują to plany rządowe. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, w jaki sposób zbilansować energię z atomu i odnawialnych źródeł, żeby było to optymalne ekonomicznie.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1391-1400) z 3825 » następne