Serwis informacyjny

Studia "Nuclear Power Engineering" na Politechnice Wrocławskiej

Data dodania: piątek, 12 lutego 2021, autor: nuclear.pl

Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej uruchamia nową specjalność na studiach magisterskich. Nuclear Power Engineering to trzy semestry wykładów, laboratoriów i zajęć – w języku angielskim – przygotowujących do pracy w sektorze energetyki jądrowej. Studenci mogą też liczyć na wycieczki naukowo-dydaktyczne w elektrowniach jądrowych i wykłady zaproszonych gości z czołowych koncernów energetycznych i zagranicznych uczelni.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej w czasie wizyty w elektrowni jądrowej na Słowacji, fot. A. Tatarek/PWr
Studenci z Politechniki Wrocławskiej w czasie wizyty w elektrowni jądrowej na Słowacji, fot. A. Tatarek/PWr

Studia mają przygotować specjalistów do pracy w szeroko rozumianym sektorze energetyki jądrowej w Polsce. Absolwenci bez problemu będą mogli także szukać zatrudnienia i zdobywać doświadczenie w firmach za granicą – tym bardziej, że nauka będzie prowadzona w języku angielskim, co pozwoli im oswoić się z angielskimi terminami typowymi dla tej branży.

Na studentów Nuclear Power Engineering czekają trzy semestry specjalistycznych kursów, wykładów i laboratoriów, które przygotują ich do pracy w elektrowni jądrowej, firmach i instytucjach badawczych związanych z energetyką jądrową oraz urzędach i organach administracji państwowej (np. Polska Agencja Atomistyki, Urząd Dozoru Jądrowego). Tematyka kursów oferowanych w ramach specjalności jest bardzo szeroka - obejmuje szereg zagadnień: od fizyki i chemii jądrowej, poprzez komputerowe modelowanie CFD, po konstrukcję reaktorów jądrowych i ich bezpieczeństwo.

Część zajęć będzie realizowana we współpracy z naukowcami z innych wydziałów uczelni. Na Wydziale Chemicznym studenci będą mieli zajęcia z radioizotopów i ochrony radiologicznej. Z kolei na Wydziale Mechanicznym będą uczyć się inżynierii materiałowej, mając do dyspozycji nowoczesną aparaturę umożliwiającą badanie struktury materiału.

Spotkania z ekspertami z branży i zagraniczne wyjazdy


Poza regularnymi kursami studenci będą mogli liczyć także na wykłady specjalistów z przemysłu jądrowego. Z inicjatywy Wydziału Mechaniczno-Energetycznego w lutym Politechnika Wrocławska podpisała umowę o współpracy z francuską Framatome, jedną z czołowych firm sektora jądrowego. Wydział od lat współpracuje także z EDF – francuskim międzynarodowym państwowym koncernem energetycznym, który m.in. zarządza elektrowniami jądrowymi (ma 58 aktywnych reaktorów jądrowych nad Sekwaną) i buduje kolejne. Dziekan wydziału prof. Piotr Szulc podpisał też przed kilkoma tygodniami umowę z Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) – południowokoreańską uczelnią kształcącą absolwentów na potrzeby energetyki jądrowej.

- Zamierzamy nie tylko organizować wykłady z udziałem ekspertów i naukowców z międzynarodowych firm jądrowych i zagranicznych uczelni, ale także chcemy dać studentom możliwość odbycia ciekawych staży i szkoleń, podczas których będą mogli zdobywać wiedzę i doskonalić zawodowe umiejętności praktyczne. Efektami swojej pracy pochwalą się później w swoich dyplomach – opowiada dr Zacharczuk.

Kiedy przestaną obowiązywać obostrzenia spowodowane pandemią, wydział zamierza też wrócić do projektu Międzynarodowej Szkoły Letniej, który przez kilka lat realizował wspólne z partnerami z Czech i Słowacji (Politechniki w Ostrawie i Bratysławie). W jej programie są zwykle wykłady i zajęcia w laboratoriach prowadzone przez naukowców z trzech uczelni oraz wizyty studyjne m.in. w instalacjach jądrowych i na składowiskach odpadów jądrowych.

Dr inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym: - Tematyka energetyki jądrowej jest stale obecna na naszym wydziale. Przez wiele lat działalność naukową i dydaktyczną prowadził prof. Mieczysław Lech – autor m.in. skryptów i książek o energetyce jądrowej, inicjator wyjazdów studyjnych do elektrowni jądrowych. Kontynuując tradycje szkoły prof. Lecha, poszerzyliśmy ofertę edukacyjną, uwzględniając współczesne standardy i stopnie studiów. Studenci studiów inżynierskich mają w planie kurs „Energetyka jądrowa” (na kierunku energetyka) lub „Reaktory jądrowe” (na mechanice i budowie maszyn energetycznych). Studenci studiów magisterskich mierzą się z trudniejszymi zagadnieniami. Na specjalności Nowoczesne technologie energetyczne (na energetyce) poznają współczesne konstrukcje reaktorów jądrowych, analizują przebieg jądrowego cyklu paliwowego i omawiają procedury bezpieczeństwa w energetyce jądrowej - wyjaśnia dr inż. Andrzej Tatarek, prof. PWr, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Oferta wydziału nie ogranicza się tylko do studiów stacjonarnych. Zaprasza on także na studia podyplomowe „Energetyka jądrowa”, których program realizuje wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Kilka lat temu na studiach drugiego stopnia wydział oferował już specjalność Energetyka jądrowa, wówczas w języku polskim.

- Jakość zrealizowanych wtedy prac dyplomowych potwierdziły nagrody i wyróżnienia dla naszych dyplomantek przyznane przez Polskie Towarzystwo Nukleoniczne. Absolwenci tej specjalności znaleźli zatrudnienie m.in. w instytucjach państwowych i firmach zagranicznych – dodaje prof. Tatarek.


Podziel się z innymi


Komentarze