Serwis informacyjny

Amerykańska PSEG Nuclear wystąpi o przedłużenie zezwolenia na eksploatację 3 bloków

Data dodania: piątek, 5 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Public Service Enterprise Group, Inc. – spółka energetyczna z amerykańskiego stanu New Jersey – poinformowała o zamiarze ubiegania się o przedłużenie zezwolenia na eksploatację dla eksploatowanych jądrowych bloków energetycznych.

PSEG (a ściślej jej spółka zależna PSEG Nuclear) jest operatorem trzech jądrowych bloków energetycznych: Salem-1, Salem-2 i Hope Creek. Mimo odrębnych nazw są one zlokalizowane w tym samym miejscu, 12 km od miasta Salem i ok. 60 km na południowy zachód od Filadelfii. Salem-1 i -2 to bliźniacze bloki z czteropętlowymi reaktorami wodnymi ciśnieniowymi Westinghouse, o mocach zainstalowanych odpowiednio 1254 i 1200 MW, przekazane do eksploatacji w 1977 i 1981 roku. Blok Hope Creek to z kolei instalacja z reaktorem wodnym wrzącym BWR-4 o mocy zainstalowanej 1240 MW i przekazana do ruchu w końcu 1986 roku.

Aktualnie obowiązujące zezwolenia umożliwiają eksploatację bloków odpowiednio do lat 2036, 2040 i 2046, tj. 60-letnią (licząc od pierwszej krytyczności). PSEG zamierza jednak wydłużyć ten okres o kolejne dwie dekady. Formalne wnioski mają zostać złożone w drugim kwartale 2027 roku, jednak zgodnie ze stosownymi praktykami i procedurami z uwagi na wysoki stopień komplikacji procesów zezwoleniowych, operator oficjalnie poinformował amerykański dozór jądrowy o swoich zamiarach już teraz.

Warto zauważyć, że przedłużenie eksploatacji trzech bloków jądrowych do drugiej połowy XXI wieku ma się odbywać równolegle do planowanej budowy morskich farm wiatrowych w New Jersey.

„Od przeszło pięciu dziesięcioleci elektrownie jądrowe w południowym [New] Jersey bezpiecznie i niezawodnie dostarczają ciągle dostępną bezemisyjną energię”, czytamy w oświadczeniu wydanym przez Charlesa McFeatersa, prezesa PSEG Nuclear. „Zamiar przedłużenia naszych zezwoleń zaświadcza o naszym zaangażowaniu w czystą przyszłość energetyczną New Jersey i chęci pełnienia roli gospodarczej lokomotywy dla społeczności lokalnej”.

Jak pisze filadelfijski oddział portalu NBC, zamiary PSEG spotkały się z głosami poparcia po obu stronach lokalnej sceny politycznej.

– Energetyka jądrowa to czyste źródło, które zapewnia niezawodność oraz dywersyfikację stanowej energetyce – komentuje cytowany przez portal senator stanowy John Burzichelli z Partii Demokratycznej. Wtóruje mu kolega z ław Partii Republikańskiej Michael Testa stwierdzając: – Elektrownie jądrowe z południa [New] Jersey zapewniają nieustanne, niezawodne i niedrogie dostawy energii dla naszego stanu, w dzień i w nocy, niezależnie od pogody.

Na zdjęciu trzy instalacje jądrowe PSEG. Po lewej blok Hope Creek, po prawej dwa bloki Salem (fot. Peretz Partensky via Wikipedia)

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze