Serwis informacyjny

OSGE rozpoczyna współpracę z Grupą Hitachi

Data dodania: piątek, 16 lutego 2024, autor: nuclear.pl

ORLEN Synthos Green Energy poinformował o nawiązaniu strategicznej współpracy w Polsce z Grupą Hitachi, która umożliwi wykorzystanie nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań technologicznych w implementacji floty reaktorów BWRX-300 w Polsce.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Regionalna centrala Grupy Hitachi – Hitachi Europe Ltd. Oddział w Polsce podpisała z ORLEN Synthos Green Energy porozumienie, na mocy którego obie spółki otwierają sobie drogę do strategicznej współpracy w zakresie zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz usług. Bezpośrednia współpraca OSGE z Grupą Hitachi będzie dotyczyć zakresu poza jądrowego i ma obejmować między innymi najnowszej generacji produkty i systemy dla energetyki wytwórczej, rozwiązania i usługi IT, w tym systemy typu EAM, systemy i usługi cyberbezpieczeństwa oraz usługi inżynierii oprogramowania.

Długoletnia obecność na polskim rynku, lokalne fabryki oraz centra badawczo-rozwojowe zatrudniające wyspecjalizowaną kadrę liczącą kilka tysięcy pracowników, tak jak i współpraca z sektorem energetycznym i finansowym to filary, na których opiera się działalność Hitachi w Polsce. Z szeregiem zrealizowanych inwestycji zarówno w obszarze energetyki wytwórczej, jak i w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych, Hitachi nie tylko obsługuje, lecz także kształtuje kierunek rozwoju sektora energetycznego w kraju. To wszystko skupione jest wokół misji tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które odpowiedzą na wyzwania przechodzącego głęboką transformację sektora energetycznego. Ponadto od ponad 18 lat firma Hitachi jest jedną z czołowych firm IT na rynku polskim, dostarczając systemy infrastruktury IT, platformy do cyfryzacji dokumentacji, systemy EAM, usługi cyberbezpieczeństwa i usługi rozwoju oprogramowania.

- Współpraca z ORLEN Synthos Green Energy ma strategiczne znaczenie dla całej Grupy Hitachi. Chcemy być częścią zielonej transformacji w polskiej energetyce i widzimy OSGE w roli lidera tej zmiany. W naszej współpracy chcemy wykorzystać nie tylko nasze globalne doświadczenia z zakresu energetyki jądrowej, ale również naszą lokalną obecność oraz lata doświadczeń w zakresie cyfryzacji i przesyłu energii – powiedział Tadeusz Woszczyński, Dyrektor Generalny w Polsce, Austrii i Europie Centralno-Wschodniej w Hitachi Europe Ltd.

Kompleksowe podejście do projektu wymaga budowy całego łańcucha dostawców niezbędnego do realizacji inwestycji. To nie tylko reaktor i pozostałe kluczowe elementy jak turbiny i generatory, ale także szereg komponentów i instalacji niezbędnych na etapie realizacji budowy i potem funkcjonowania elektrowni jądrowej zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Spółka, wspólnie z dostawcą technologii GE Hitachi Nuclear Energy, szacuje, że ponad połowa wydatków inwestycyjnych na budowę BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce.

- W naszych działaniach od początku dążymy do maksymalizacji udziału local content w projekcie budowy małych reaktorów modułowych. Dlatego współpraca z Hitachi jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że potencjał jednej z największych firm na świecie w połączeniu z doświadczeniem 6000 pracowników Hitachi w Polsce będzie stanowić ważne wsparcie dla ambitnego projektu budowy małych reaktorów modułowych w naszym kraju – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.

Współpraca Grupy Hitachi z ORLEN Synthos Green Energy stanowi naturalny krok w rozwoju efektywnego i zrównoważonego sektora energetycznego w Polsce. Dwa znaczące na rynku podmioty z różnorodnym doświadczeniem i ekspertyzą łączą siły, aby dostarczyć klientom najnowocześniejsze technologie i rozwiązania. Partnerstwo obejmuje więc skoncentrowane wysiłki na innowacyjnych projektach, które ukształtują przyszłość sektora energetycznego.


Podziel się z innymi


Komentarze