Serwis informacyjny

Cameco przejął 49% akcji Westinghouse Electric Company

Data dodania: środa, 8 listopada 2023, autor: nuclear.pl

Cameco – jeden z największych światowych producentów uranu odkupił od Brookfield 49% akcji spółki Westinghouse Electric Company, dostawcy reaktorów AP1000.

3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle, fot. Georgia Power
3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle, fot. Georgia Power

Transakcja została zapowiedziana jeszcze w październiku ubiegłego roku, od tamtej pory trwały negocjacje oraz postępowanie przed brytyjskim urzędem antymonopolowym, który musiał wyrazić zgodę na odsprzedaż akcji.

Brookfield nabył całość akcji Westinghouse w 2018 roku od Toshiby za 4,6 miliarda dolarów (ok. 5,8 miliarda 2023 uwzględniając inflację) po bankructwie związanym z budową elektrowni VC Summers i problemach na budowie elektrowni Vogtle.

Obecna transakcja polegająca na odsprzedaży spółce Cameco 49% akcji, wyceniana jest na 7,9 miliarda dolarów. Jak podały spółki w komunikacie giełdowym, Westinghouse nadal ma $3.8 miliarda wierzytelności, głównie wobec amerykańskiego rządu federalnego.

Westinghouse Electric Company jest posiadaczem praw do technologii AP1000, rozwija także reaktory AP300 oraz mikroreaktor e-Vinci. Bloki jego projektu mają stanąć na polskim pomorzu, niedawno decyzję o wykorzystaniu tej technologii podjęła Bułgaria.


Podziel się z innymi


Komentarze